ԱՄՆ-ի պատերազմը Իրանի հետ կարող է շարունակվել ևս մոտ վեց ամիս և սպառնում է վերածվել Վաշինգտոնի հերթական երկարատև պատերազմի Մերձավոր Արևելքում։ Այս մասին The Guardian-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ-ի նախկին պաշտպանության նախարար Լեոն Պանետան։
Ըստ նրա, Վաշինգտոնն ու Թեհրանը հայտնվել են երկարատև փակուղու մեջ, որից այժմ գործնականում ակնհայտ ելք չկա։ Պանետան զգուշացրել է, որ հակամարտությունը կարող է դառնալ ԱՄՆ-ի հերթական «հավերժական պատերազմը»՝ նման Իրաքում և Աֆղանստանում տեղի ունեցած պատերազմներին։
«Կարծում եմ՝ բարձր է հավանականությունը, որ այս պատերազմը կշարունակվի ևս վեց ամիս՝ առանց լուծման», — ասել է նա։
Պանետան նաև քննադատել է Պենտագոնի ղեկավարության վիճակը։ Նրա կարծիքով, ամերիկացի զինծառայողները մասնակցում են մարտական գործողություններին ռազմական ղեկավարության ներսում լուրջ ցնցումների ֆոնին, ինչը ԱՄՆ-ի հակառակորդների մոտ ստեղծում է Վաշինգտոնի թուլության տպավորություն։ Ավելի վաղ հակամարտության ֆոնին անսպասելիորեն հրաժարական էր տվել ԱՄՆ բանակի նախարար Դեն Դրիսկոլը։ Պենտագոնը հերքել է ապակազմակերպվածության մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ գերատեսչությունն աշխատում է «ամբողջ հզորությամբ»։
Պանետայի կարծիքով, նախագահ Դոնալդ Թրամփն այժմ ունի գործողությունների երեք հիմնական տարբերակ՝ դադարեցնել պատերազմը և հայտարարել հաղթանակի մասին, շարունակել ներկայիս դիմակայությունը պարբերական հարվածներով կամ փորձել վերահսկողություն սահմանել Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ, որը նա անվանել է Իրանի ճնշման գլխավոր լծակը։
Նախկին պաշտպանության նախարարի կարծիքով, ԱՄՆ-ն կկարողանա հասնել ռազմական հաղթանակի միայն գործողության նպատակների էական փոփոխության դեպքում։ Վաշինգտոնի գլխավոր խնդիրը, Պանետայի համոզմամբ, պետք է լինի Հորմուզի նեղուցի բացումը։
Նա նաև հայտարարել է, որ շատ ամերիկացիներ կորցրել են հավատը Թրամփի՝ պատերազմը արդյունավետ վարելու ունակության նկատմամբ։ Պանետան մտահոգություն է հայտնել նաև ամերիկացի զինծառայողների վիճակի կապակցությամբ՝ մատնանշելով ռեկորդային երկար գործուղումները և զորքերի ռոտացիայի անբավարար պլանավորումը։

Война США с Ираном может продолжаться еще около шести месяцев и рискует превратиться в очередную затяжную войну Вашингтона на Ближнем Востоке. Об этом заявил бывший министр обороны США Леон Панетта в интервью The Guardian.
По его словам, Вашингтон и Тегеран оказались в состоянии затяжного тупика, из которого сейчас практически нет очевидного выхода. Панетта предупредил, что конфликт может стать очередной «вечной войной» США по аналогии с войнами в Ираке и Афганистане.
«Я думаю, вероятность того, что эта война продолжится еще шесть месяцев без разрешения, высока», — сказал он.
Панетта также раскритиковал ситуацию в руководстве Пентагона. По его мнению, американские военнослужащие участвуют в боевых действиях на фоне серьезных потрясений в военном руководстве, что создает у противников США впечатление слабости Вашингтона. Ранее на фоне конфликта в отставку неожиданно подал министр армии США Дэн Дрисколл. Пентагон отверг обвинения в дезорганизации, заявив, что ведомство работает «на полную мощность».
Панетта считает, что у президента Дональда Трампа сейчас три основных варианта действий: прекратить войну и объявить о победе, продолжать нынешнее противостояние с периодическими ударами либо попытаться установить контроль над Ормузским проливом, который он назвал главным рычагом давления Ирана.
По мнению бывшего министра обороны, добиться военной победы США смогут только в случае существенного изменения целей операции. Главной задачей Вашингтона, считает Панетта, должно стать открытие Ормузского пролива.
Он также заявил, что многие американцы утратили веру в способность Трампа эффективно вести войну. Панетта выразил обеспокоенность и состоянием американских военнослужащих, указав на рекордно длительные командировки и недостаточное планирование ротации войск.