Բացի ՀԱԿ-ից մյուս կուսակցությունների հետ փոխհարաբերություններ, ճշտումներ կան: Այս մասին այսօր` մայիսի 18-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Լրագրողի հարցին, թե իր կարծիքով ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը կոալիցիա չկազմելու այլընտրանք ունի՞, Գ. Սահակյանը պատասխանեց.. «Ճիշտ բանաձեւը սա է. քաղաքական ուժը կամ իշխանական է լինում կամ ընդդիմություն. միջին չի լինում: Պետք է մտածել երկրի, պետության հետագա ճակատագրի մասին: Գագիկ Ծասռուկյանին ի՞նչ է պատահել, որ մտածի կոալիցիա մտնի՞, թե` ոչ»:
Նա նաեւ նկատեց, որ կոալիցիոն հուշագիրը իրենց համար գործում է, իսկ մյուս կուսակցություններից դեռ հակառակը չեն լսել:

YEREVAN. – There are correlations, clarifications with all political parties except for the opposition bloc Armenian National Congress, ruling Republican Party of Armenia (RPA) Vice-Chairman Galust Sahakyan said during a press conference on Friday.
And to a news reporter’s question as to whether Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan has an option of not forming a coalition, Sahakyan responded: “The correct formula is this: a political force is either pro-government or opposition; it cannot be in the middle. The future destiny of the country, the state must be thought about. Why should Gagik Tsarukyan dwell on whether or not entering a coalition?”
Also, Galust Sahakyan recalled that the signed coalition memorandum is still in force for the RPA, and they have not yet heard otherwise from the other parties.