«Փաստ» թերթը գրում է. «Բիշքեկյան հանդիպումը ցույց տվեց, որ Ռուսաստանը զուտ դիվանագիտական ձևակերպումներից անցել է շատ կտրուկ քայլերի՝ առանց սեթևեթանքների, առավել կոշտ տոնայնությամբ Հայաստանի իշխանություններին առաջարկելով կողմնորոշվել՝ կա՛մ, կա՛մ:
Բանն այն է, որ, ինչպես փոխանցում են Կրեմլին մոտ կանգնած մեր աղբյուրները, պաշտոնական ՌԴ իշխանությունների ընկալումը հստակ է, այն է՝ բանակցությունների մեջ մտնելով ու խնդրելով բացել ռուսական շուկան Հայաստանի համար՝ Փաշինյանը պարզապես ուզում է ժամանակ շահել։ Իմաստն այն է, որ գոնե 2-3 տարի հնարավոր լինի խուսափել հանրաքվեից, ցույց տալ, թե Հայաստանը շահագրգռված չէ «գնալ» դեպի Արևմուտք, այդ ընթացքում մասամբ դիվերսիֆիկացնել արտահանումը, մասամբ կրճատել գյուղական տնտեսությունների քանակը, ապա անսպասելի մեկ օրում կտրել բոլոր թելերը Մոսկվայի հետ՝ ըստ էության կրկնելով Ուկրաինայի վարվելակերպը։ Հասկանալի է, որ պաշտոնական Մոսկվան ցանկություն չունի, այսպես ասած, ֆինանսավորել Հայաստանի իշխանությունների «սլացքը» դեպի Արևմուտք, ինչի մասին արդեն բարձրաձայնում են ռուսաստանցի փորձագետներն ու քաղաքական գործիչները, և, մեր տեղեկություններով, Ռուսաստանի իշխանությունները որոշում ունեն առավելագույն չոր, կոշտ քաղաքականություն վարել Հայաստանի նկատմամբ։
Թե ինչ առարկայական դրսևորումներ կունենա դա, դեռևս հստակ չէ, սակայն, ինչպես արդեն առիթ ունեցել ենք նշելու՝ հղում տալով մեր այլ աղբյուրներին, Հայաստանից արտահանման արգելքին զուգահեռ հնարավոր են ՌԴում ապրող ու աշխատող մեծաթիվ ՀՀ քաղաքացիների արտաքսումը, դրամական տրանսֆերտների ու տրանսպորտային բոլոր հաղորդակցությունների սահմանափակումը, էներգակիրների, մասնավորաբար գազի թանկացումը և այլն։ Նույնիսկ ոչ տնտեսագետների համար է ակնհայտ այդ ամենի ծանրագույն, աղետալի հետևանքները Հայաստանի համար: Ընդ որում, այդ ամենից տուժելու են ոչ թե օրվա իշխանությունները, այլ երկիրն ու հայ ժողովուրդը:

Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes as follows, in particular: The Bishkek meeting showed that Russia has moved from purely diplomatic wording to very drastic steps [toward Armenia], without mincing manners, in a more harsh tone, proposing Armenia’s authorities to decide: either [the European Union (EU)] or [the Eurasian Economic Union].
The thing is that, as our sources close to the Kremlin report, the perception of the official RF [i.e. the Russian Federation] authorities is clear: namely, by entering into negotiations and asking to [re]open the Russian market for Armenia, [Armenian PM Nikol] Pashinyan simply wants to buy time.
The meaning is that it would be possible to avoid a referendum [on Armenia choosing to join the EU] for at least 2-3 years, show that Armenia is not interested in “going” to the West, during which time partially diversify [the country’s] exports, partially reduce the number of [its] farms, and then unexpectedly cut all ties with Moscow in one day, essentially repeating the behavior of Ukraine.
It is clear that official Moscow has no desire, so to speak, to finance the “slide” of Armenia’s authorities towards the West, which is already being voiced by Russian experts and politicians, and, according to our information, the Russia’s authorities have decided to pursue the hardest, harshest policy towards Armenia. What tangible manifestations this will have is not yet clear.
However, as we have already had the opportunity to note, making a reference to our other sources, in parallel with the ban on exports from Armenia [to Russia], the deportation of a large number of RA citizens living and working in the RF is possible, restrictions on money transfers and all transport communications, an increase in the price of [Russian] energy sources [in Armenia], in particular [natural] gas, etc. The most serious, disastrous consequences of all this for Armenia are obvious even to non-economists. Moreover, it is not the authorities of the day who will suffer from all this, but the country and the Armenian people.