ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի որդին՝ Հանթեր Բայդենը, մտադիր է թողարկել նոր մեմքոյն՝ այն անվանելով իր աղմկահարույց նոութբուքի պատվին, որը 2020 թվականին կոռուպցիոն մեծ սկանդալի կենտրոնում էր հայտնվել։ Այս մասին հայտնում է Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
«Նախկին նախագահ Ջո Բայդենի որդին մեմքոյն է թողարկում... Նա այն անվանել է Ամերիկայի քաղաքական պատմության մեջ ամենահայտնի անձնական համակարգչի պատվին: Բայդենի թոքենը շրջանառվելու է LAPTOP (անգլերենից՝ ծնկադիր համակարգիչ/նոութբուք) թիքերով և սկսելու է վաճառվել սեպտեմբերի 9-ից»,- գրում է պարբերականը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների։
Ըստ հրապարակման՝ մեմքոյնների 20%-ը տրամադրվելու է այն մարդկանց, ովքեր գումար են կորցրել Թրամփի հետ կապված TRUMP մեմքոյնով գործարքներում։ Եվս 30%-ը պատկանելու է LAPTOP-ի հիմնադիրներին, այդ թվում՝ հենց Բայդենին, ընդ որում՝ առաջին վեց ամսում դրանք վաճառելու իրավունք չի լինելու։
Հիմնադիրների համաձայնությամբ՝ LAPTOP-ի թողարկված ծավալի ևս 30%-ը կոչնչացվի, եթե որոշակի ժամանակահատվածում տեղի ունենան նախանշված 30 իրադարձությունները, օրինակ՝ 2028 թվականի ընտրություններում դեմոկրատ թեկնածուի հաղթանակը, բիթքոյնի նոր գնային ռեկորդը կամ եթե այս մեմքոյնի արժեքը գերազանցի նախագահի հետ կապված իր նմանակին։ Մնացած 20%-ն ուղղվելու է բարեգործությանը։
2020 թվականի հոկտեմբերին New York Post պարբերականը հրապարակել էր Հանթեր Բայդենին հասցեագրված նամակագրություն, որտեղ նշվում էր, թե նա իր հորը (երբ վերջինս զբաղեցնում էր ԱՄՆ փոխնախագահի պաշտոնը) ներկայացրել է ուկրաինական Burisma ընկերության իր գործատուներին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այն ժամանակ պնդում էր, որ հոր հետ կապերն ու «մուտքն» ապահովելու լոբբիստական աշխատանքի դիմաց Բայդեն կրտսերը միլիոնավոր դոլարներ է ստացել։ Ըստ նրա՝ նամակագրությունը գտնվել էր Հանթեր Բայդենի համակարգչում, որը թողնվել էր Դելավեր նահանգի վերանորոգման կետերից մեկում։ Ավելի ուշ նույն համակարգիչը դարձավ նախագահի որդու աղմկահարույց անձնական լուսանկարների աղբյուր, որոնցում նա պատկերված էր թմրանյութերով և մարմնավաճառների հետ։

Сын экс-президента США Джо Байдена Хантер планирует запустить мемкоин, названный в честь его скандального ноутбука, вокруг которого в 2020 году разгорелся коррупционный скандал, пишет Wall Street Journal со ссылкой на источники.
«Сын бывшего президента Джо Байдена запускает мемкоин... Он назвал его в честь самого известного персонального компьютера в политической истории Америки. Токен Байдена будет торговаться под тикером $LAPTOP (англ. ноутбук) и будет запущен 9 сентября», - пишет газета со ссылкой на осведомленных лиц.
При этом, по информации издания, 20% мемкоинов будет направлено людям, потерявшим деньги на операциях со связанным с Трампом мемкоином $TRUMP. Еще 30% будут принадлежать основателям $LAPTOP, в том числе и самому Байдену, причем без права продажи в первые полгода.
Еще 30% выпуска $LAPTOP, по соглашению основателей, будут уничтожены если в определенное время произойдут 30 событий, такие как победа демократа на выборах 2028 года и новый ценовой рекорд биткоина, или если оценка мемкоина превзойдет его связанный с президентом аналог. Оставшиеся 20% будут направлены на благотворительность.
В октябре 2020 года газета New York Post опубликовала ряд электронных писем в адрес Хантера Байдена, где упоминалось, что он представлял своего отца в бытность того вице-президентом США своим работодателям в украинской фирме Burisma.
Президент США Дональд Трамп тогда утверждал, что за лоббистскую работу по «продаже» доступа к его отцу Байден-младший получил миллионы долларов. Переписка, по его словам, была найдена на ноутбуке Хантера Байдена, обнаруженном в одной из ремонтных мастерских штата Делавэр. Позднее этот же ноутбук стал источником скандальных личных фотографий сына президента, на которых он был запечатлен с наркотиками и проститутками.