Հրապարակվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության ցուցանիշների վերաբերյալ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի տեղեկատվական զեկույցը։
Այն ներկայացնում է հաշվետու ժամանակահատվածում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության հիմնական ուղղությունները, իրականացված աշխատանքների արդյունքները, անձանց կողմից բարձրացված խնդիրները, դրանց լուծման նպատակով ձեռնարկված միջոցները և արձանագրված արդյունքները։
2026 թվականի առաջին կիսամյակում էական աճ է գրանցվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության մի շարք ցուցանիշների առումով։
Զգալիորեն աճել է դրական լուծում ստացած դիմում-բողոքների թիվը։ Եթե 2025 թվականի առաջին կիսամյակում դրական լուծում էր ստացել 665 դիմում-բողոք, ապա 2026 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 1047։
Հաշվետու ժամանակահատվածում Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեժ գիծը ստացել և սպասարկել է 9754 հեռախոսազանգ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 3389-ով ավելի է։
Միաժամանակ, եթե 2025 թվականի առաջին կիսամյակում Պաշտպանին հասցեագրվել էր 10279 գրավոր և բանավոր դիմում-բողոք, ապա 2026 թվականի նույն ժամանակահատվածում դրանց թիվը հասել է 13467-ի։
Հաշվետու ժամանակահատվածում Պաշտպանի կարծիքին է ներկայացվել 181 իրավական ակտի նախագիծ, որոնցից 121-ի վերաբերյալ ներկայացվել է 273 նկատառում։
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում իրականացվել է 127 այց՝ ներառյալ մշտադիտարկման և փաստահավաք աշխատանքները։
Զեկույցում ներկայացված են նաև Պաշտպանին հասցեագրված դիմում-բողոքների հիմնական ուղղությունները։ Դրանք վերաբերել են առողջության պահպանման, սոցիալական ապահովության, պատշաճ վարչարարության, երեխաների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանությանը, աշխատանքային և կրթության իրավունքներին, ինչպես նաև ոստիկանության, քրեակատարողական հիմնարկների, քննչական մարմինների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությանն առնչվող և մի շարք այլ հարցերի։
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ստացվել է 594 դիմում-բողոք՝ առողջության պահպանման իրավունքի, 445՝ սոցիալական ապահովության, 313՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների, 216՝ երեխաների իրավունքների, իսկ 557 դիմում-բողոք՝ զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների վերաբերյալ և այլն։
Առանձին ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև իրավապահ համակարգերում մարդու իրավունքների երաշխավորման հարցերը։ Հաշվետու ժամանակահատվածում Ոստիկանության դեմ ստացվել է 606, քրեակատարողական հիմնարկներին վերաբերող՝ 417, իսկ քննչական մարմինների գործունեությանն առնչվող՝ 210 գրավոր և բանավոր դիմում-բողոք։ Բողոքների մի մասը դրական լուծում է ստացել Պաշտպանի միջամտությամբ, ՄԻՊ մանդատին վերաբերելի բողոքների մյուս մասը գտնվում է ուսումնասիրության և քննարկման փուլում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը ստացված դիմումների և ահազանգերի շրջանակում ուսումնասիրել է ներկայացված խնդիրները, իրավասու մարմիններից պահանջել պարզաբանումներ, անհրաժեշտության դեպքում իրականացրել արագ արձագանքման այցեր, ինչպես նաև ներկայացրել առաջարկություններ և կազմակերպել քննարկումներ՝ խնդիրների լուծման նպատակով։
Բազմաթիվ այլ դեպքերում անձանց տրամադրվել է իրավական խորհրդատվություն և անհրաժեշտ աջակցություն՝ ինչպես թեժ գծի, այնպես էլ աշխատակազմում իրականացված ընդունելությունների և հաղորդակցության այլ եղանակներով։
Զեկույցը փաստում է, որ անձանց դիմում-բողոքների ուսումնասիրությունը հնարավորություն է տվել բացահայտելու ոչ միայն անհատական, այլև համակարգային խնդիրներ և դրանց լուծման նպատակով գործադրելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի մանդատով նախատեսված գործիքակազմը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է իր պրոակտիվ գործունեությունը՝ ապահովելով անձանց իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունն ու խթանումը, ինչպես նաև հատուկ ուշադրություն դարձնելով Պաշտպանի աշխատակազմի կարողությունների և կիրառվող կառուցակարգերի շարունակական կատարելագործմանը։

Опубликован доклад за первое полугодие 2026 года о показателях деятельности Защитника прав человека Республики Армения.
В нем представлены основные направления деятельности Защитника прав человека в отчетный период, результаты проделанной работы, поднятые гражданами проблемы, меры, предпринятые для их решения, а также зафиксированные результаты.
В первом полугодии 2026 года зафиксирован существенный рост по ряду показателей деятельности Защитника прав человека.
Значительно увеличилось число заявлений-жалоб, получивших положительное решение. Если в первом полугодии 2025 года положительное решение получили 665 заявлений-жалоб, то за тот же период 2026 года — 1047.
В отчетный период горячая линия Защитника прав человека приняла и обслужила 9754 телефонных звонка, что на 3389 больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Одновременно, если в первом полугодии 2025 года Защитнику было адресовано 10279 письменных и устных заявлений-жалоб, то за тот же период 2026 года их число достигло 13467.
В отчетный период на заключение Защитника был представлен 181 проект правового акта, по 121 из которых было представлено 273 замечания.
В течение первого полугодия 2026 года было осуществлено 127 визитов, включая мониторинговые и фактосборные работы.
В докладе также представлены основные направления заявлений-жалоб, адресованных Защитнику. Они касались права на охрану здоровья, социального обеспечения, надлежащего администрирования, защиты прав детей, лиц с инвалидностью, военнослужащих и членов их семей, трудовых прав и права на образование, а также вопросов, связанных с деятельностью полиции, уголовно-исполнительных учреждений, следственных органов и органов местного самоуправления, и ряда других вопросов.
В первом полугодии 2026 года было получено 594 заявления-жалобы по вопросу права на охрану здоровья, 445 — по социальному обеспечению, 313 — по правам лиц с инвалидностью, 216 — по правам детей, а 557 заявлений-жалоб — по правам военнослужащих и членов их семей и т. д.
Отдельное внимание также было уделено вопросам гарантирования прав человека в правоохранительных системах. В отчетный период было получено 606 письменных и устных заявлений-жалоб против полиции, 417 — по уголовно-исполнительным учреждениям, а 210 — по вопросам, связанным с деятельностью следственных органов. Часть жалоб получила положительное решение благодаря вмешательству Защитника, другая часть жалоб, относящихся к мандату Защитника прав человека, находится на стадии изучения и обсуждения.
В рамках поступивших заявлений и сигналов учреждение Защитника прав человека изучило представленные проблемы, затребовало разъяснения у компетентных органов, при необходимости осуществило визиты быстрого реагирования, а также представило предложения и организовало обсуждения с целью решения проблем.
Во многих других случаях лицам были предоставлены правовые консультации и необходимая поддержка — как через горячую линию, так и посредством приемов, проведенных в аппарате, и других способов коммуникации.
Доклад свидетельствует о том, что изучение заявлений-жалоб граждан позволило выявить не только индивидуальные, но и системные проблемы и задействовать для их решения инструментарий, предусмотренный мандатом Защитника прав человека.
Защитник прав человека продолжит свою проактивную деятельность, обеспечивая эффективную защиту и продвижение прав граждан, а также уделяя особое внимание постоянному совершенствованию потенциала аппарата Защитника и применяемых механизмов.