Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ)՝ ՀՀ դրամով թողարկված պարտատոմսերը ցուցակվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում։
Ցուցակման խորհրդանշական զանգը հնչել է սեպտեմբերի 8-ին, իսկ ՎԶԵԲ-ի պարտատոմսերի առևտուրը Հայաստանի ֆոնդային բորսայում կմեկնարկի նույն օրը։
Արարողությանը մասնակցել և խորհրդանշական զանգը հնչեցրել են Կոնվերս Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Հրանտ Հակոբյանը, ՎԶԵԲ-ի մշտական գրասենյակի ղեկավար Ռեմոն Զաքարիան և Հայաստանի ֆոնդային բորսայի տնօրեն Հայկ Եգանյանը։
Կոնվերս Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Հրանտ Հակոբյանը նշել է․ «ՎԶԵԲ-ի՝ ՀՀ դրամով թողարկված պարտատոմսերի ցուցակումը Հայաստանի ֆոնդային բորսայում կարևոր իրադարձություն է մեր կապիտալի շուկայի զարգացման տեսանկյունից։ Միջազգային հեղինակավոր ֆինանսական կառույցի կողմից նման գործիքի թողարկումն ու դրա հասանելիությունը տեղական շուկայում նպաստում են ֆինանսական շուկայի խորացմանը, տեղական արժույթով ֆինանսավորման գործիքակազմի ընդլայնմանը և ներդրողների համար նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։ Կոնվերս Բանկը կարևորում է իր մասնակցությունը նման նախաձեռնություններին և շարունակելու է աջակցել Հայաստանի ֆինանսական էկոհամակարգի զարգացմանը»։
Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի մշտական գրասենյակի ղեկավար Ռեմոն Զաքարիան նշել է․ «ՎԶԵԲ-ի՝ ՀՀ դրամով պարտատոմսերի հաջող թողարկումն ու ցուցակումը վկայում են Հայաստանի ֆինանսական շուկայի ենթակառուցվածքների և տնտեսական հեռանկարների նկատմամբ մեր շարունակական վստահության մասին։ Տեղական արժույթով կապիտալի շուկաների զարգացումը ՎԶԵԲ-ի առանցքային առաջնահերթություններից է, քանի որ այն նպաստում է խնայողություններն արդյունավետ ներդումների ուղղելուն, ընդլայնում է բիզնեսի ֆինանսավորման հնարավորությունները և ամրապնդում տնտեսության դիմակայունությունը։ Մենք շնորհակալ ենք Կոնվերս Բանկին և Հայաստանի ֆոնդային բորսային՝ այս գործարքը շուկա բերելու հարցում համագործակցության համար և ակնկալում ենք շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ Հայաստանի կապիտալի շուկաների հետագա խորացման ուղղությամբ»։
Հայաստանի ֆոնդային բորսայի տնօրեն Հայկ Եգանյանը նշել է․ «Ուրախ ենք ողջունելու ՎԶԵԲ-ի՝ տեղական արժույթով թողարկված պարտատոմսերի մուտքը Հայաստանի ֆոնդային բորսա։ ՎԶԵԲ-ը երկար տարիներ Հայաստանի՝ տեղական արժույթով կապիտալի շուկայի զարգացման կարևոր գործընկերներից է։ Նոր թողարկումը ևս մեկ անգամ վկայում է Հայաստանի շուկայական ենթակառուցվածքների նկատմամբ վստահության և տեղական արժույթով պարտատոմսերի շուկայի զարգացման ներուժի մասին։
Այս պարտատոմսերի ցուցակումը դիտարկում ենք որպես ևս մեկ կարևոր քայլ՝ Հայաստանում առավել խոր, բազմազան և միջազգային շուկաներին ինտեգրված կապիտալի շուկա ձևավորելու ճանապարհին»:
ՎԶԵԲ-ի՝ ՀՀ դրամով պարտատոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվել էր Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հարթակում՝ աճուրդի միջոցով։ Կոնվերս Բանկը հանդես է եկել որպես թողարկման տեղաբաշխող ՝ ապահովելով ողջ գործընթացը։
Թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմել է 5 մլրդ ՀՀ դրամ, տոկոսադրույքը լողացող է, շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս, արժեկտրոնների վճարումները՝ կիսամյակային։

The AMD-denominated bonds issued by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) have been listed on the Armenia Securities Exchange (AMX).
The listing ceremony was held on September 8.
Grant Akopian, Chief Executive Officer and Chairman of the Management Board of Converse Bank; Remon Zakaria, Head of the EBRD Resident Office in Armenia; and Hayk Yeganyan, Chief Executive Officer of AMX, attended the listing ceremony.
Grant Akopian, Chief Executive Officer and Chairman of the Management Board of Converse Bank, noted:
“The listing of EBRD’s AMD-denominated bonds on AMX is an important development for Armenia’s capital market. The issuance of such an instrument by a leading international financial institution and its availability in the domestic market contribute to deepening the financial market, expanding the range of local currency financing instruments and creating new opportunities for investors. Converse Bank attaches great importance to its participation in such initiatives and will continue to support the development of Armenia’s financial ecosystem.”
Remon Zakaria, Head of the EBRD Resident Office in Armenia, said:
“The successful issuance and listing of the EBRD’s AMD-denominated bonds demonstrates our continued confidence in Armenia’s financial market infrastructure and economic prospects. Developing local currency capital markets is a key priority for the EBRD, as it helps channel savings into productive investment, broadens funding options for businesses and strengthens economic resilience. We are grateful to Converse Bank and AMX for their partnership in bringing this transaction to the market and look forward to continuing our joint efforts to deepen Armenia’s capital markets.”
Hayk Yeganyan, CEO of AMX, noted:
“We are pleased to welcome EBRD’s local currency bonds to AMX. EBRD has been a long-standing partner in the development of Armenia’s local currency capital market for many years, and this new issuance demonstrates the continued confidence in Armenia’s market infrastructure and the development potential of Armenia’s local currency bond market.
We see this listing as another important step toward building a deeper, more diversified and internationally connected capital market in Armenia.”
EBRD’s AMD-denominated bonds were placed through an auction on the Securities Placement Platform of AMX. Converse Bank acted as the underwriter, arranging the bond issuance and the guaranteed placement of the bonds.
The total nominal amount of the issuance was AMD 5 billion. The bonds have a floating coupon rate, a maturity of 36 months, and semi-annual coupon payments.For further information: