Իսրայելի ռազմածովային ուժերի հրամանատար, փոխծովակալ Էյալ Հարելը նախազգուշացմամբ է հանդես եկել Թուրքիայի և Եմենի հութիների հասցեին՝ հայտարարելով, որ Իսրայելը թույլ չի տա սպառնալ ծովում իր գործողությունների ազատությանը, հայտնում է The Times of Israel-ը։
Թեև Հարելը Թուրքիային և հութիներին անուններով չի նշել, նրա հայտարարությունը հնչել է Միջերկրական և Կարմիր ծովերում աճող լարվածության ֆոնին և ընկալվել է որպես նախազգուշացում հենց այդ կողմերին։
«Նոր ծովային իրականության մեջ այլևս հեռավոր ճակատ չկա»,- ռազմածովային ուժերի սպաների ավարտական արարողության ժամանակ ասել է Հարելը։
Ըստ նրա՝ հեռավորությունը պաշտպանություն չի դառնա նրանց համար, ովքեր մտադիր են մարտահրավեր նետել Իսրայելին։ Նա հայտարարել է, որ ռազմածովային ուժերը ի վիճակի են ապահովել Իսրայելի և ՑԱԽԱԼ-ի ուժի կիրառումը երկրի սահմաններից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու գտնվող հակառակորդների դեմ։
Դիմելով նրանց, ովքեր փորձում են փոխել ուժերի հավասարակշռությունը Միջերկրական և Կարմիր ծովերում, Հարելն ասել է. «Մենք տեսնում ենք գործողությունները, հետևում ենք դրանց և պատրաստվում ենք դրանց»։
Հրամանատարն ընդգծել է, որ ռազմածովային ուժերը չեն թույլատրի մի իրավիճակ, երբ Իսրայելի գործողությունների ազատությունը կամ նրա ռազմավարական շահերը ծովում կվտանգվեն։
«Մենք այնտեղ կլինենք՝ և ամենուր, որտեղ դա անհրաժեշտ լինի, բացեիբաց ու գաղտնի, որպեսզի կատարենք մեր պատասխանատվությունն ու առաքելությունը բոլոր հնարավոր միջոցներով»,- հայտարարել է Հարելը։

Командующий ВМС Израиля вице-адмирал Эяль Харель выступил с предупреждением в адрес Турции и йеменских хуситов, заявив, что Израиль не позволит угрожать своей свободе действий на море, сообщает The Times of Israel.
Хотя Харель не назвал Турцию и хуситов поименно, его заявление прозвучало на фоне растущей напряженности в Средиземном и Красном морях и было воспринято как предупреждение именно этим сторонам.
«В новой морской реальности больше нет далекого фронта», — сказал Харель на церемонии выпуска офицеров ВМС.
По его словам, расстояние не станет защитой для тех, кто намерен бросить вызов Израилю. Он заявил, что ВМС способны обеспечить применение силы Израиля и ЦАХАЛ против противников, находящихся за тысячи километров от страны.
Обращаясь к тем, кто пытается изменить баланс сил в Средиземном и Красном морях, Харель сказал: «Мы видим действия, следим за ними и готовимся к ним».
Командующий подчеркнул, что ВМС не допустят ситуации, при которой свобода действий Израиля или его стратегические интересы на море окажутся под угрозой.
«Мы будем там — и везде, где это потребуется, открыто и скрытно, — чтобы выполнять свою ответственность и миссию всеми возможными способами», — заявил Харель.