Իրանը պատրաստ է համակողմանիորեն աջակցել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: Այդ մասին դեկտեմբերի 14-ին հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ ղեկավար Մանուչեհր Մոթաքին՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումից հետո կազմակերպված համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հաղորդում է «APA» գործակալությունը: Հարավային Կովկասի իրավիճակն ու ղարաբաղյան հակամարտությունը դարձան Ադրբեջանի ու Իրանի ԱԳՆ ղեկավարների բանակցությունների հիմնական թեմաներից:
«Մենք քննարկել են երկկողմ եւ տարածաշրջանային համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ»,- հայտարարել է Մամեդյարովը՝ հույս հայտնելով, որ Թեհրանը կշարունակի ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը: Ադրբեջանի արտգործնախարարի խոսքով, Իրանը տարածաշրջանի կայուն պետություն է, եւ այդ կայունությունը շատ կարեւոր է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար. «Որքան շուտ լուծվի այդ հակամարտությունը, այնքան լավ տարածաշրջանի համար: տարածաշրջանի անվտանգության գործում Իրանը հատուկ դեր ունի»:
Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր հերթին նշել է, թե երկկողմ հանդիպման քննարկվել են Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համագործակցության բոլոր հարցերը, «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքով տարանցման հարցը, տնտեսության ոլորտում համագործակցելու նոր տեսակներ են առաջարկվել, քննարկվել է նաեւ Աստարա-Աստարա երկաթգծի շինարարության հարցը:
Տարածաշրջանային անվտանգությանը հարցերը, ըստ IRNA-ի, արծարծվել են նաեւ այդ երկրի անվտանգության գերագույն ազգային խորհրդի քարտուղար Սաիդ Ջալիլիի հետ հանդիպմանը: Ինչպես հանդիպմանը հայտնել է Ջալիլին, կողմնակի ուժերի խառնվելը տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին անթույլատրելի է: «Կովկասում եւ կասպիական շրջանում անվտանգության հարցերը տարածաշրջանի երկրների գործն է»,- նշել է Ջալիլին:

Iran is ready to render possible assistance in settling the Nagorno-Karabakh conflict Manouchehr Mottaki told a news conference following his meeting with his Azeri counterpart Elmar Mammadyarov, reported APA. The situation in the South Caucasus and Nagorno-Karabakh conflict were high on the agenda of the Iranian and Azeri FMs talks.
“We discussed a wide range of issues of bilateral and regional cooperation,” Mammadyarov said. He expressed hope that Iran will continue its efforts to establish peace and stability in the region. According to Mammadyarov, Iran is a stable state in the region, and this stability is of high importance for the Nagorno-Karabakh peace process. “The sooner is the conflict settled the better is for the entire region. A special role in regional stability is being assigned to Iran,” the Azeri FM said.
Minister Manouchehr Mottaki pointed out that the sides discussed all the aspects of bilateral cooperation and transit through the North-South corridor. New types of economic cooperation were proposed.
The IRNA News Agency reported that the regional security problem was also discussed at a meeting with Secretary of the Supreme National Security Council of Iran Saeed Jalili. Mr. Jalili stressed the unacceptability of external interference in regional stability. “Security in the Caucasus and in he Caspian region is a matter of the states of the region alone,” he said.