Իրանը պատրաստ է համակողմանիորեն աջակցել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: Այդ մասին դեկտեմբերի 14-ին հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ ղեկավար Մանուչեհր Մոթաքին՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումից հետո կազմակերպված համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հաղորդում է «APA» գործակալությունը: Հարավային Կովկասի իրավիճակն ու ղարաբաղյան հակամարտությունը դարձան Ադրբեջանի ու Իրանի ԱԳՆ ղեկավարների բանակցությունների հիմնական թեմաներից:
«Մենք քննարկել են երկկողմ եւ տարածաշրջանային համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ»,- հայտարարել է Մամեդյարովը՝ հույս հայտնելով, որ Թեհրանը կշարունակի ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը: Ադրբեջանի արտգործնախարարի խոսքով, Իրանը տարածաշրջանի կայուն պետություն է, եւ այդ կայունությունը շատ կարեւոր է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար. «Որքան շուտ լուծվի այդ հակամարտությունը, այնքան լավ տարածաշրջանի համար: տարածաշրջանի անվտանգության գործում Իրանը հատուկ դեր ունի»:
Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր հերթին նշել է, թե երկկողմ հանդիպման քննարկվել են Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համագործակցության բոլոր հարցերը, «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքով տարանցման հարցը, տնտեսության ոլորտում համագործակցելու նոր տեսակներ են առաջարկվել, քննարկվել է նաեւ Աստարա-Աստարա երկաթգծի շինարարության հարցը:
Տարածաշրջանային անվտանգությանը հարցերը, ըստ IRNA-ի, արծարծվել են նաեւ այդ երկրի անվտանգության գերագույն ազգային խորհրդի քարտուղար Սաիդ Ջալիլիի հետ հանդիպմանը: Ինչպես հանդիպմանը հայտնել է Ջալիլին, կողմնակի ուժերի խառնվելը տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին անթույլատրելի է: «Կովկասում եւ կասպիական շրջանում անվտանգության հարցերը տարածաշրջանի երկրների գործն է»,- նշել է Ջալիլին:

Иран готов оказать всяческую помощь в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил 14 декабря глава МИД ИРИ Манучехр Моттаки на совместной пресс-конференции, проведенной после встречи с азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым, передает АПА. Ситуация на Южном Кавказе и нагорно-карабахский конфликт стали одними из основных тем на переговорах глав МИД Азербайджана и Ирана.
«Мы обсудили широкий спектр вопросов двустороннего и регионального сотрудничества», — заявил Мамедъяров, выразив надежду, что Тегеран и продолжит усилия, направленные на восстановление мира и стабильности в регионе. По словам азербайджанского министра, Иран является стабильным государством региона, и эта стабильность очень важна для переговоров по разрешению нагорно-карабахского конфликта: «Чем раньше будет разрешен данный конфликт, тем лучше будет для региона. В безопасности региона Ирану отводится особая роль».
Как отметил в свою очередь глава внешнеполитического ведомства Ирана, в ходе двусторонней встречи были обсуждены все аспекты сотрудничества между Ираном и Азербайджаном, вопросы транзита по коридору «Север-Юг», были предложены новые виды сотрудничества в экономической области, затронуто строительство железной дороги Астара-Астара.
Тема региональной безопасности, как сообщает агентство IRNA, была затронута также в ходе встречи с секретарем Верховного национального совета безопасности этой страны Саидом Джалили. Как заявил на встрече Джалили, вмешательство посторонних сил в обеспечение безопасности региона недопустимо. «Вопросы безопасности на Кавказе и каспийском регионе – дело лишь стран региона. С этой позиции двусторонние связи безопасности между Ираном и Азербайджаном также являются достаточно важными. Между двумя странами ведется постоянное сотрудничество в области безопасности»,- добавил Джалили.