Արտաքին աշխարհի նկատմամμ ՀՀ առեւտրային բանկերի ու վարկային կազմակերպությունների վարկային պարտավորությունները 2012 թ. առաջին եռամսյակի վերջին կազմել են 870.7 մլն դոլար` նախորդ եռամսյակի վերջի 857.6 մլն դոլարի փոխարեն: Այդ մասին նշված է ՀՀ կենտրոնական բանկի բանբերում:
2012 թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում առեւտրային  բանկերն ու վարկային կազմակերպություններն արտաքին աշխարհից ներգրավել են 467.8 մլն դոլար վարկային միջոցներ, նախկինում ձեռք բերված վարկերի դիմաց կատարել են 460.0 մլն դոլարի հիմնական գումարի մարումներ: Եռամսյակի ընթացքում վարկային մուտքերի 14.6%-ը երկարաժամկետ վարկերի գծով է, ընդ որում՝ վարկային մուտքերի 59.7%-ը ստացվել է Ռուսաստանից, իսկ 18.6%-ը` միջազգային կազմակերպություններից:
2012 թվականի առաջին եռամսյակի վերջին առեւտրային  բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների հիմնական վարկատու երկրներն են եղել` Ռուսաստանը, որի տեսակարար կշիռը ամբողջի մեջ կազմել է 12.2% (նախորդ եռամսյակում` 15.7%), Լյուքսեմμուրգը` 11.3% (նախորդ եռամսյակում` 11.9%), Գերմանիան` 7.0% (նախորդ եռամսյակում` 7.2%), Նիդեռլանդները` 5.7% (նախորդ եռամսյակում` 5.8%), Ֆրանսիան` 4.8% (նախորդ եռամսյակում` 4.9%): Վարկերի մոտ 36.9%-ը տրվել է միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
2012 թվականի առաջին եռամսյակի վերջին ներգրավված վարկերի միջին կշռված տոկոսադրույքը նախորդ եռամսյակի վերջի համեմատ մնացել է անփոփոխ եւ կազմել 5.6%: Արտաքին վարկերի մոտ 54.9%-ը լողացող (LIBOR, EURIBOR եւ այլն) տոկոսադրույքով է: Վարկերի միջին ժամկետայնությունը 4.5 տարի է:

Коммерческие банки и кредитные организации Армении по состоянию на конец первого квартала 2012 г. должны внешнему миру $870,7 млн., за 3 месяца увеличившись на $13,1 млн. Об этом сказано в справке Центрального банка Армении.
За указанный период коммерческие банки и кредитные организации Армении привлекли извне кредитные средства общим объемом $467,8 млн., при этом погашения по более ранним задолженностям составили $460 млн. 14,6% кредитных поступлений в квартальном разрезе пришлось на долгосрочные кредиты, причем 59,7% кредитных поступлений получены из России, 18,6% - от международных организаций.
Основным страной-кредитором коммерческих банков и кредитных организаций Армении по состоянию на конец первого квартала стала Россия, доля которой в общем объеме средств составила 12,2% против 15,7% в предыдущем квартале. Далее идут Люксембург – 11,3%, (11,9% в предыдущем квартале), Германия – 7% (7,2% в предыдущем квартале), Франция – 4,8% (4,9% в предыдущем квартале). Около 36,9% кредитов были предоставлены международными организациями.