Սիրիայի իշխանությունները ստեղծել են հատուկ հանձնաժողով, որը կզբաղվի Խուլա գյուղում տեղի ունեցած մարդկան զանգվածային կոտորածի հետաքննությամբ: Հատուկ հանձնաժողովը հետաքննության արդյունքները մտադիր է հրապարակել առաջիկա երեք օրում:
«Պետությունը, բանակը եւ իրավապահ մարմինները շահագրգռված չեն, որ պետության տարածում տեղի ունենար այդպիսի արյունալի սպանդ: Արեւմուտքի պաշտոնյանրեի անպատասխանատու հայտարարությունների ցուցնամին, նրանց անապացույց մեղադրանքներն ուղղված Սիրիայի բանակին, դա սիրիացի զինվորականներին գիտակցաբար սեւացնելու քայլ է եւ Սիրան` արտասահմանյան արգեսիայի միջոցով պառակտելու մղում»,- հայտարարել է Սիրիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջիյադ Մաքդեսին:
Ինչպես հայտնում է kp.ru-ն, կրակոցների արդյունքում, որոնք տեղի են ունեցել մայիսի 25-ին եւ 26-ին, զոհվել է 116 մարդ, այդ թվում ծերեր, կանայք եւ երեխաներ: Մոտ 300 մարդ վիրավորվել է: Սիրիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ որեւէ առնչություն չունեն խաղաղ քաղաքացիների սպանությանը:

Сирийские власти создали специальную комиссию, которая будет заниматься расследованием массовой гибели людей в селе  Хула (Эль-Хоула). Результаты расследования спецкомиссия намерена объявить в ближайшие три дня.
«Государство, армия и правоохранительные органы не заинтересованы в том, чтобы на территории страны произошла такая кровавая бойня. Цунами безответственных высказываний западных чиновников, принятие ими на веру бездоказательных обвинений в адрес сирийской армии - это сознательная ставка на очернение чести и достоинства сирийских военных и расчленение Сирии путем иностранной агрессии», - заявил официальный представитель сирийского МИД Джихада Макдеси.
Как сообщает «Комсомольская правда», в результате обстрела, который произошел 25 и 26 мая, погибли 116 человек, в том числе старики, женщины и дети. Около 300 человек получили ранения.
Сирийские власти заявили о том, что не причастны к убийству мирных граждан. В подтверждение этому можно отметить, что жители села умерли не от артобстрела. В резолюции Совбеза ООН отмечается, что многие были убиты выстрелом в упор или холодным оружием.