Սիրիայի արտաքին ընդդիմությունը հույս ունի, որ երկրում խաղաղարար ուժեր կտեղակայվեն: Այդ մասին հայտարարել է անկախ ընդդիմադիր, Սիրիայի Ազգային խորհրդի նախկին անդամ Վալիդ ալ-Բուննին, ով Մոսկվայում բանակցություններ է վարել Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Բոգդանովի հետ:
«Մենք կցանկանայինք, որ Սիրիայում խաղաղարար զինված զորակազմ լիներ, քանի որ Բաշար Ասադը որեւէ կանոն եւ պայմանավորվածություն չի պահում: Ուստի անհրաժեշտ է նրա վրա տարբեր միջոցներով ճնշում բանեցնել, որ դադարեցվեն ընդդիմադիրների սպանությունները»,- ասել է ընդդիմադիր գործիչը:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում Վալիդ ալ-Բուննին հայտարարել է, թե Հուլա գյուղում տեղի ունեցած իրադարձությունների միջազգային հետաքննությունը ցույց է տվել, որ սիրիական ընդդիմությունը մեղսակից չէ դրան:
Միջազգային դիտորդների տվյալներով, Հոմսի մերձակայքում գտնվող Հուլա գյուղի վրա կատարված հարձակման արդյունքում սպանվել էր 108 մարդ: Սիրիական իշխանությունները հերքում են իրենց մեղքը: Հատկանշական է, որ ողբերգությունը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Քոֆի Անանի այցի նախօրեին:

Внешняя оппозиция Сирии рассчитывает на введение миротворческих сил в страну. Об этом заявил независимый оппозиционер, бывший член Сирийского нацсовета Валид аль-Бунни, который провел в Москве переговоры с заместителем министра иностранных дел России Михаилом Богдановым.
«Мы хотели бы, чтобы в Сирии присутствовал миротворческий вооруженный контингент, потому что (президент) Башар Асад не придерживается никаких правил и договоренностей. Поэтому необходимо оказывать на него давление различными способами, чтобы прекратились убийства оппозиционеров», - сказал он, сообщает «ВЗГЛЯД».
В интервью РИА Новости Валид аль-Бунни заявил, что международное расследование событий в селе Хула покажет, что сирийская оппозиция непричастна к этой бойне.
По данным международных наблюдателей, 25 и 26 мая в результате нападения на жителей сирийского поселка Хула близ города Хомса погибли 108 человек. Сирийские власти отрицают свою причастность к трагедии. Примечательно, что убийства в Хуле произошли в преддверии визита в Дамаск спецпосланника ООН и ЛАГ Кофи Аннана.