Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը հետաձգել է Հայ ազգային կոնգրեսի հայցի քննությունը մինչեւ վաղը` մայիսի 30-ը: Ինչպես հայտնում է NEWS.am-ի թղթակիցը, ՍԴ-ն կողմերին առաջարկել է հանդես գալ եզրափակիչ խոսքով, ինչին ի պատասխան ՀԱԿ լիազոր-ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանն ասել է, թե Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը գրավոր չի ներկայացրել իր հարցերի պատասխանները, հետեւաբար պատրաստ չէ հանդես գալ: Փաստաբանը մեկօրյա ժամկետ խնդրեց: ՍԴ-ն ՍԴ-ն որոշեց նիստը հետաձգել մինչեւ 12-ը, թեեւ Գրիգորյանը խնդրում էր մինչեւ ժամը 14-ը: Դատարանը հաշվի առավ, որ վաղը` ժամը 16-ին ԿԸՀ-ում նախատեսված է մանդատների հանձնման արարողությունը եւ ԿԸՀ ներկայացուցիչ Տիգրան Մուկուչյանը չի հասցնի ներկայացնել իր փաստարկները:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Հայաստանի ՍԴ-ն մայիսի 25-ին սկսել է քննել Հայ ազգային կոնգրեսի դիմումը` մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները չեղյալ հայտարարելու պահանջով:
Գործով որպես պատասխանող ճանաչված Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը միջնորդել էր դատարանին` կարճել հայցը` անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ, սակայն ՍԴ-ն մերժել էր Մուկուչյանի միջնորդությունը եւ որոշել դիմումը քննել բանավոր կարգով: Սահմանադրական դատարանում գործով որպես զեկուցող հանդես են եկել ՍԴ անդամներ Արեւիկ Պետրոսյանն ու Ֆելիքս Թոխյանը:
Հայ ազգային կոնգրեսը ԿԸՀ-ում ներկայացնում են փաստաբան Վահե Գրիգորյանն ու ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը: Մայիսի 25-ի նիստը հետաձգվել էր մինչեւ այսօր` մայիսի 29-ը:
Նշենք, որ ընտրությունների արդյունքները չեղյալ հայտարարելու պահանջով ՍԴ են դիմել նաեւ մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված վեց թեկնածուներ, որոնցից հինգը` Հայ ազգային կոնգրեսից` Մանուել Գասպարյանը (թիվ 3), Նիկոլ Փաշինյանը (թիվ 7), Լեւոն Զուրաբյանը (թիվ 9), Գագիկ Ներսիսյանը (թիվ 17) եւ Դավիթ Մաթեւոսյանը (թիվ 38), նաեւ թիվ 37-ում ինքնառաջադրված Սամվել Հարությունյանը: Նրանց դիմումները քննարկվելու են հունիսին:

Конституционный суд Армении 29 мая отложил на день рассмотрение иска блока «Армянский национальный конгресс». Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, Конституционный суд предложил сторонам выступить с заключительной речью. Полномочный представитель АНК Ваге Григорян заявил, что Центральная избирательная комиссия не представила в письменной форме ответы на его вопросы, следовательно, они не готовы выступить. Адвокат попросил предоставить день. Конституционный суд решил отложить заседание до 12:00 30 мая, хотя Григорян просил отложить до 14:00. КС учел, что 30 мая в ЦИК состоится церемония вручения мандатов, и ее председатель Тигран Мукучян не успеет представить свои аргументы.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, Конституционный суд Армении 25 мая рассмотрел иск Армянского национального конгресса с требованием признать недействительными итоги парламентских выборов 6 мая.
Признанный по делу ответчиком председатель Центральной избирательной комиссии Армении Тигран Мукучян ходатайствовал о том, чтобы прекратить рассмотрение иска по причине необоснованности, однако КС отклонил ходатайство Мукучяна и решил рассмотреть иск в устном порядке. Докладчиками по делу в КС признаны его члены Аревик Петросян и Феликс Тохян.
Армянский национальный конгресс представляют адвокат Ваге Григорян и координатор Центрального офиса АНК Левон Зурабян.
Последний в своей речи заявил, что количество участников выборов раздуто. Он назвал смешным число участников в 1,5 млн., отметив, что в выборах в лучшем случае приняли участие 1 млн. 80 тыс. человек.