Սպիտակ տունը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի սխալի համար, որը նա թույլ է տվել ԱՄՆ բարձրագույն պարգեւի` Ազատության մեդալի շնորհման ժամանակ:
Հիշեցնենք, Օբաման հետմահու պարգեւատրել է Դիմադրության լեհական շարժման մասնակից Յան Կարսկիին, ով Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի քաղաքական գործիչներին պատմել էր Հոլոքոստի սարսափների մասին:
«Թշնամու տարածք մտնելուց առաջ դիմադրության մարտիկները նրան պատմել են հրեաների զանգվածային ոչնչացման մասին եւ տարել նրան վարշավյան գետտո եւ լեհական մահվան ճամբար, որպեսզի սեփական աչքով տեսնի: Յանն այդ տեղեկատվությունը փոխանցել է նախագահ Ֆրանկլին Ռուզվելտին. դա Հոլոքոստի մասին առաջին պատմություններից էր եւ կոչ էր անում քայլեր ձեռնարկել», - ասել է ԱՄՆ նախագահը Կարսկիի մասին`պարգեւատրման հանդիսավոր արարողության ընթացքում:
Ավելի ուշ նախագահի սխալի համար ներողություն է խնդրել Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Թոմի Վիթորը. «Նախագահը շփոթվել է: Նա խոսում էր Լեհաստանի նացիստական ճամբարների մասին: Մենք ցավում ենք այդ սխալի համար»:
Ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին», Օբամայի խոսքերը հարուցել են լեհական կողմի վրդովմունքը: Լեհաստանի արտգործնախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին Twitter-ի միկրոբլոգում ամերիկյան նախագահի խոսքերը որակել է իբրեւ «անտեղյակության եւ անփութության » դրսեւորում:

Белый дом принес официальные извинения за оговорку, допущенную президентом США Бараком Обамой во время вручения высшей награды США – Медали Свободы.
Напомним, Обама посмертно наградил участника польского движения Сопротивления Яна Карского, рассказывавшего политикам Европы и США об ужасах Холокоста.
«Перед одной из поездок на вражескую территорию, бойцы сопротивления рассказали ему о массовых уничтожениях евреев и провезли его в варшавское гетто и польский лагерь смерти, чтобы тот увидел все своими глазами. Ян передал эту информацию президенту Франклину Рузвельту, одним из первых рассказав о Холокосте и призвав мир действовать», - сказал президент США о Карском во время торжественной церемонии.
Позднее за оговорку президента извинился официальный представитель Совета по нацбезопасности Томми Витор: «Президент оговорился. Он говорил о нацистских лагерях смерти в Польше. Мы сожалеем об этой ошибке».
Как сообщает РИА Новости, высказывание Обамы вызвало возмущение у польской стороны. Министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский в микроблоге в Twitter назвал высказывание американского президента проявлением «невежества и некомпетентности». Он также пообещал, что польский премьер Дональд Туск обратится к данному вопросу 30 мая.