Արցախի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն, այսօր` մայիսի 30-ին, Երեւան քաղաքում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստին:
Նախագահ Սահակյանը շնորհավորել է ներկաներին հիմնադրամի գործունեության 20-ամյակի կապակցությամբ` նշելով, որ կառույցն անգնահատելի ավանդ ունի հայկական երկու անկախ պետությունների կայացման ու զարգացման, ինչպես նաեւ Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ընդլայնման ու խորացման գործում, եւ հավելել, որ  անհնարին է պատկերացնել մեր հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացումն առանց հիմնադրամի աջակցության:
Երկրի ղեկավարն առաջարկել է 2012 թվականի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերի մեջ ընդգրկել Արցախում գյուղական համայնքային կենտրոնների կառուցման ծրագիրը: Բակո Սահակյանը գյուղական բնակավայրերի համաչափ զարգացումը որակել է Արցախի զորացման առանցքային բաղադրամասերից մեկը` ընդգծելով, որ նման կենտրոնների կառուցումը մեծապես կնպաստի գյուղական բնակավայրերում կյանքի աշխուժացմանը:

STEPANAKERT. – Nagorno-Karabakh Republic (NKR) President Bako Sahakyan on Wednesday attended session of the “Hayastan” All-Armenian Fund Board of Trustees, which was held in Armenia’s capital city Yerevan.
President Sahakyan congratulated the participants on the 20th anniversary of the Fund, noting that the organization has had an invaluable contribution in the formation and development of the two independent Armenian states, and in the broadening and deepening of Motherland-Diaspora ties.
According to the President, it is impossible to imagine the NKR’s socioeconomic development without assistance by the Fund, office of the NKR President informed Armenian News-NEWS.am.
The Head of State proposed to include the projects of constructing rural community centers into the 2012 program of “Hayastan” All-Armenian Fund.
President Sahakyan considered the proportionate development of rural areas as the key component for NKR’s strengthening, and stressed that the construction of such centers will substantially contribute to invigorating life in the countryside.
NKR President’s proposal was accepted and subsequently included in the “Hayastan” All-Armenian Fund’s 2012 telethon program.