Միջազգային քրեական դատարանը Հաագայում Լիբերիայի նախկին նախագահ Չառլզ Թեյլորին դատապարտել է 50 տարվա ազատազրկման Սիերա-Լեոնեում քաղաքացիական պատերազմի տարիներին ռազմական հանցագործներին աջակցելու համար:
Ինչպես նշել է դատավոր Ռիչարդ Լյուսսիկը, Թեյլորն ադամանդների վաճառքից ստացված գումարներով զենք է գնել Միացյալ հեղափոխական ճակատի համար: Այդ կազմակերպության գրոհայինների խղճին տասնյակ հազարավոր սպանություններ են ծանրացած 1991-2002թ. տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում:
Թեյլորին առաջադրվել են նաեւ բռնաբարությունների, ահաբեկչության եւ կտտանքների մեղադրանքներ: Չառլզո Թեյլորի դատավարությունը տեւել է հինգ տարի:
Սիերա-Լեոնեում պատերազմի ժամանակ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ հրեշավոր հանցագործություններ են կատարվել: Միացյալ հեղափոխական ճակատի գրոհայինները «զվարճանալու համար» գրազ էին գալիս, թե ինչ սեռի է նորածինը, ապա բացում հղի կնոջ որովայնը: Պատերազմի ընթացքում զոհվել էր մոտ 75 հազար մարդ:

Международный уголовный суд в Гааге приговорил экс-президента Либерии Чарльза Тейлора к 50 годам тюрьмы за помощь военным преступникам в ходе гражданской войны в Сьерра-Леоне.
Как заявил судья Ричард Люссик, Тейлор покупал на вырученные от продажи алмазов деньги оружие от имени Объединенного революционного фронта (ОРФ). На счету боевиков этой организации – десятки тысяч убитых во время войны 1991 – 2002 годов людей, сообщает «Аргументы и факты».
Кроме того, Также Тейлору были предъявлены обвинения в изнасилованиях, терроризме и пытках. Суд над Чарльзом Тейлором продолжался в течение пяти лет.
Во время гражданской войны в Сьерра-Леоне были отмечены многочисленные случаи крайней жестокости по отношению к мирным жителям, в основном со стороны ОРФ. Им приписываются «забавы» вроде спора на деньги о поле будущего ребёнка беременной женщины, которой после этого вспарывали живот. Общие потери в войне оцениваются приблизительно в 75 тысяч погибших.