Մարդիկ փողոցում պետք է ավելի շատ ժպտան անցորդներին կամ պարզապես նրանց հետ տեսողական շփում հաստատեն, պնդում են գիտնականները: Նրանք կարծում են, որ մեկ հպանցիկ հայացքը կարող է շրջապատողների կյանքում շատ բան փոխել:
Ըստ գիտնականների` բավական է միայն մեկ հայացք` մյուսների հետ շփում նախաձեռնելու համար: Քանի որ մեծ քաղաքներում մարդիկ հազվադեպ են միմյանց նայում, շատերը մենակության սուր զգացողություն են ունենում: Սակայն հենց փոքր քաղաքների բնակիչներն են ավելի ծանր տանում մեկուսացումը:
Այդ ամենն ազդում է առողջության վրա. հայտնի է, որ միայնության զգացողությունը թուլացնում է իմունիտետը, գրում է MedDaily-ին:
Իսկ եթե մարդը հայացքով հանդիպում է մյուսին, ով ժպտում կամ չի ժպտում, նա իրեն ներգրավված է զգում հանրության մեջ:

Scientists claim that people should smile or at least make an eye contact with the passersby more often. According to them, one short glance can change a lot in the lives of the surrounding people.
Test conducted with several hundred volunteers at Purdue University proved that only one glance is enough to create a feeling of connection towards the other one. However, it is the inhabitants of small towns for whom exclusion is the hardest issue. However, generally exclusion affects people’s health.
In particular the loneliness weakens the immune system and provokes dangerous arteries. Besides, it is enough not to consider stranger’s presence to make the stranger to feel bad, MedDaily reports.
At the same time, if a person meets the glance of another one and especially if the later smiles, the person feel herself or himself part of the society and feels better.