Այսպես կոչված Սիրիական ազատ բանակը YouTube-ի միջոցով երկրի իշխանություններին վերջնագիր է ներկայացրել. 48 ժամվա ընթացքում կատարել Քոֆի Անանի խաղաղ ծրագրի պայմանները, այսինքն` հեռացնել իրենց զորքերը բնակավայրերից, դադարեցնել կրակը եւ սկսել բանակցություններ ընդդիմության հետ:
Վերջնագրում ասվում է, որ եթե այդ պահանջները չկատարվեն, ապա հունիսի 1-ին նրանք իրենց վրայից վերցնում են բոլոր պարտականությունները, իսկ դա նշանակում է  արյունահեղության նոր ալիք եւ կարող է շատ լուրջ հետեւանքների հանգեցնել արդեն միջազգային մակարդակով, հաղորդում է «ՆՏՎ»-ն եւ հիշեցնում, որ Անանի նախագիծը տարածվում է նաեւ ապստամբների վրա:
Ավելի ուշ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Սյուզան Ռայսը հայտարարել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին շրջանցելու գործողությունների հնարավորության մասին, եթե Քոֆի Անանի նախագիծը տապալվի: Թե դրանք ինչ գործողություններ կարող են լինել, դեռեւս չեն հստակեցվում, սակայն Վաշինգթոնն ավելի վաղ էլ չէր բացառել ռազմական սցենարի հնարավորությունը:
Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինն արտահայտել է իր երկրի կարծիքը, որը դեմ է ցանկացած ռազմական միջամտության Կոսովոյի կամ Իրաքի  օրինակը հաշվի առնելով: «Մենք պնդում ենք Սիրիայում քաղաքական կայունացման վրա», - հայտարարել է նա եւ ընդգծել, որ պետք է ամեն ինչ շատ լավ մտածել, «նախքան որեւէ ժեստերով, գործողություններով կամ ակնարկներով հանդես գալը, որոնք շրջանցում են  ԱԽ-ին եւ Քոֆի Անանի նախագծին»:

Так называемая Свободная армия Сирии через YouTube предъявила ультиматум властям страны: в течение 48 часов выполнить условия мирного плана Кофи Аннана, а именно,  отвести свои войска от населенных пунктов, где продолжается противостояние, прекратить огонь и начать переговоры с оппозицией.
В ультиматуме говорится, что если эти требования не будут выполнены, то 1 июня они снимают с себя все обязательства, а это означает новую волну кровопролития и может привести к очень серьезным последствиям уже на международном уровне, передает «НТВ» и напоминает, что план Аннана распространяется и на мятежников.
Позже постоянный представитель США при ООН Сьюзан Райс заявила о возможности действий в обход СБ ООН, если план Кофи Аннана провалится. Что это могут быть за действия, пока не уточняется, но Вашингтон и ранее не исключал возможности военного сценария.
Постпред России Виталий Чуркин вновь озвучил мнение своей страны, которая против всякого военного вмешательства по примеру Косово или Ирака. «Мы настаиваем на политическом урегулировании в Сирии», - заявил он и подчеркнул, что нужно все очень хорошо обдумывать, «прежде чем выступать с какими-либо жестами, намеками или действиями, которые идут в обход Совета безопасности и плана Кофи Аннана».