Կոլումբիական ձախ արմատական FARC խմբավորման գրոհայինները ազատել են մեկ ամիս առաջ առեւանգված ֆրանսիացի լրագրող Ռոմեո Լագլուային: Ինչպես գրում է MIGnews-ը, Լագլուային հանձնել են երկրի հարավում միջազգային միջնորդների խմբին:
Լրագրողը հավաստիացրել է, որ իրեն լավ է զգում:
Միաժամանակ, Latindex-ի հաղորդմամբ, լրագրողի հանձնումը սկանդալով է ավարտվել: Ամբողջ տեղի ունեցածը նկարահանելով տեսախցիկով` ֆրանսիացին սկսել է բավական կոշտ քաղաքական հայտարարություններ անել: Նա նկատել է, որ այդ «աննկատ» զինված հակամարտությունում «լավեր եւ վատեր չկան»: «40 տարվա ընթացքում մեր մարդիկ այստեղ սպանում են միմյանց, իսկ կառավարությունն ու լրատվամիջոցները հաճախ ամեն ինչ աղավաղված են ներկայացնում: Եվ միայն այդ տարածք գնալուց հետո ես հասկանում, որ իրավիճակը շատ ավելի բարդ է», - ընդգծել է լրագրողը:
Այն ընթացքում, երբ աշխարհի  լրատվամիջոցները հեռարձակում էին այս հայտարարությունները, Կոլումբիայի նախկին նախագահ Ալվարո Ուրիբեն պերուական մայրաքաղաք Լիմայից իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է.  «Լանգուլա, մի բան է լրագրողական հետաքրքրասիրությունը, այլ բան` ահաբեկիչներին աջակցելը»:

Боевики колумбийской леворадикальной группировки FARC освободили французского журналиста Ромео Лаглуа, похищенного месяц назад. Как передает MIGnews, Лаглуа передали группе международных посредников на юге страны. Сам журналист заверил, что чувствует себя хорошо.
Между тем, как сообщает Latindex, передача журналиста обернулась скандалом. Снимая все происходящее на компактную видеокамеру, француз начал делать довольно жесткие политические заявления. Он заметил, что в этом «невидимом» вооруженном конфликте «нет ни плохих, ни хороших». «В течение 40 лет нищие люди убивают здесь друг друга, в то время как правительство и СМИ иногда преподносят происходящее в искривленном виде. И только когда ты сам попадешь в эти районы, только тогда ты увидишь, что реальная ситуация гораздо сложнее», - подчеркнул журналист.
В то время, пока мировые СМИ транслировали эти заявления, бывший колумбийский президент Альваро Урибе написал в своем «Твиттере» из перуанской столицы Лимы: «Ланглуа, одно дело – это журналистское любопытство, и совсем другое – поддержка террористов».