Սիրիական բանակի եւ զինված ապստամբների միջեւ Դամասկոսի շրջակայքում դաժան մարտեր են ընթանում: Լիբանանյան «Ալ Մուսթաքբալ» հեռուստաընկերության տեղեկություններով, մարտեր են տեղի ունենում Սիթ-Զեյնաբ մզկիթի շրջանում`միջազգային օդանավակայան տանող ավտոմայրուղու մերձակայքում:
Կառավարական զորքերը հարձակվում են նաեւ ապստամբների վրա, որոնք գրավել են լիբանանա-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող Էլ Քուսեյրը: Հարձակումը տեղի է ունենում հյուսիսային եւ հարավային ուղղությունից: Քաղաքը անցումային կետ է Լիբանանից ապստամբ խմբավորումներին զենք տեղափոխելու առումով, հաղորդում է «vesti.ru»-ն:
Ռազմական գործողությունները շարունակվում են շաբաթվա սկզբից` Թուրքիայի սահմանի մոտ գտնվող Ջեբել էզ Զավիա լեռնային տեղանքում, որտեղ գտնվում է «Սիրիական ազատ բանակի» հիմնական կայանը:
Հիշեցնենք, որ սիրիական ապստամբները վերջնագիր էին ներկայացրել նախագահ Բաշար Ասադին` նրան տալով 48 ժամ երկրում իրավիճակի կայունացման Քոֆի Անանի մշակած նախագծի իրականացման համար:
Առավոտից շրջափակված են մնում Աբուդիյա եւ Էլ Արիդա անցակետերը, որոնք գտնվում են Տրիպոլի-Հոմս միջազգային մայրուղում:
Սահմանամերձ շրջանների բնակիչները պահանջում են երկու լիբանանցիների ազատումը, որոնք մայիսի 30-ի երեկոյան գերի էին վերցվել սիրիական սահմանապահների կողմից` զինված ընդդիմադիրների հետ կապ ունենալու կասկածանքով: Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանը դիմել է Դամասկոսին` խնդրելով բաց թողնել ձերբակալված քաղաքացիներին:

Между сирийской армией и вооруженными повстанцами идут ожесточенные бои на подступах к Дамаску. По информации ливанской телекомпании «Аль-Мустакбаль», бои идут в районе мечети Сит-Зейнаб поблизости от шоссе в международный аэропорт.
Правительственные войска атакуют также повстанцев, занявших Эль-Кусейр, поблизости от ливано-сирийской границы. Наступление идет с северного и южного направления. Город считается транзитным пунктом по переброске оружия повстанческим группировкам из Ливана, передает «Вести.Ру».
Боевые действия продолжаются с начала недели в горной местности Джебель-эз-Завия на границе с Турцией, где находится основная база «Сирийской свободной армии».
Напомним, сирийские мятежники предъявили ультиматум президенту Башару Асаду, дав ему 48 часов на выполнение плана по урегулированию ситуации в стране, разработанного Кофи Аннаном.
С утра остаются блокированными контрольно-пропускные пункты Аббудия и Эль-Арида, расположенные на международном шоссе Триполи-Хомс. Жители пограничных районов требуют освобождения двух ливанцев, захваченных вечером 30 мая сирийскими пограничниками по подозрению в связях с вооруженными оппозиционерами. Президент Ливана Мишель Сулейман обратился к Дамаску с просьбой отпустить задержанных граждан.