ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը Եվրոպայի եւ Հարավային Կովկասի երկրներ այցելության շրջանակում, այսօր` հունիսի 4-ին, ժամանում է Հայաստան:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, այցի շրջանակում նախատեսված են ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի հանդիպումները Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ԱԳՆ-ի ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
Երեւանում բանակցությունների օրակարգում կլինեն բազմազան հարցեր, որոնք կվերաբերեն հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացմանը եւ ամրապնդմանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին: Կողմերը կքննարկեն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցեր:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի մամլո ծառայությունը, Հայաստանում Քլինթոնը կհանդիպի նաեւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Հունիսի 5-ին Բաթումիում Հիլարի Քլինթոնը կբացի Ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի նիստը եւ կհանդիպի Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետ:
Բաքվում Պետդեպարտամենտի ղեկավարը հունիսի 6-ին կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Հունիսի 7-ին Հիլարի Քլինթոնը կմեկնի Ստամբուլ, որտեղ կմասնակցի ահաբեկչության դեմ պայքարի միջազգային կոնֆերանսին:
Հայաստան իր նախորդ այցը Հիլարի Քլինթոնը կատարել էր 2010 թվականի հուլիսի 4-5-ին: Այցի շրջանակներում հանդիպումներ էին տեղի ունեցել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ԱԳՆ-ի ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Բանակցությունների օրակարգում ընդգրկվել էր հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացմանը եւ ամրապնդմանը վերաբերող փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցեր:

Госсекретарь США Хиллари Клинтон в рамках турне по странам Европы и Южного Кавказа 4 июня прибывает в Армению.
Как ранее сообщило Новости Армении - NEWS.am, в ходе визита запланированы встречи госсекретаря США с президентом Армении Сержем Саргяном и главой МИД Эдвардом Налбандяном.
На повестке переговоров в Ереване будет широкий круг вопросов, касающихся развития и углубления армяно-американского сотрудничества, процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта, стороны обсудят региональные и международные вопросы, представляющие взаимный интерес.
Как ранее сообщила пресс-служба Госдепартамента США, в Армении Клинтон также встретится с представителями гражданского общества.
На следующий день, 5 июня, в Батуми Хиллари Клинтон откроет заседание Комиссии по стратегическому партнерству и встретится с президентом Грузии Михаилом Саакашвили.
В Баку глава Госдепа проведет встречу с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и представителями гражданского общества 6 июня.
7 июня Хиллари Клинтон отбудет в Стамбул, где примет участие в международной конференции по борьбе с терроризмом.
Прошлый свой визит в Армению Хиллари Клинтон совершила 4-5 июля 2010 года. В рамках визита прошли встречи госсекретаря США с президентом Армении Сержем Саргсяном и главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном. В повестку переговоров был включен широкий круг вопросов, касающихся развития и углубления армяно-американского партнерства, обсуждены региональные и международные проблемы, представляющие взаимный интерес.