ԱՄՆ ՄԶԳ «Աջակցություն հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի շրջանակում հերթական անգամ Երեւանում է Թուրքիայից հյուրերի խումբը: Նրանց թվում է Դիարբեքիրի քաղաքապետի խորհրդական Շեյհմուս Դիքենը, ով պատասխանեց NEWS.am-ի հարցերին.
Պրն Դիքեն, Դիարբեքիրի քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրը հաճախ է հանդես գալիս հայերի եւ նրանց պատմության մասին բարեկամական հայտարարություններով: Ինչի՞ համար է քրդերին պետք պահպանել այդ հիշատակը:
Քանի որ հայերը այն ժողովուրդներից մեկն են, ովքեր ապրել են այդ տարածաշրջանում քրդերի հետ: Հարյուրամյակներ շարունակ Դիարբեքիրում զանգերն ու ազանը միասին են հնչել: Ինչպես եւ մենք` քրդերս ու մահմեդականներս ունենք մեր իրավունքները, այնպես էլ հայերը, քանի որ մենք միասին ենք ապրել, մեր ձայնն ու շնչառությունը միախառնվել է: Դրսում մենք ամեն ինչ միասին ենք արել: Կոստանդնուպոլսի պատրիարքի տեղապահ Արամ Աթեշյանը իմ դպրոցական ընկերներից է, մենք միասին հինգ տարի սովորել ենք: Ես հաճախ եմ նրա հետ հանդիպում, քանի որ մենք ընդհանուր հիշողություններ ունենք: Եւ ժողովրդի կողմից ընտրված քաղաքապետը գիտի այդ իրողությունների մասին: Այդ իսկ պատճառով նա հայերին նույն կերպ է վերաբերվում: Եւ հայերը, երբ եկել էին Դիրաբեքիր, անձամբ տեսան այդ հարաբերությունների արտահայտությունը:
Ո՞ւմ համար են այս խոսքերը, եթե Դիարբեքիրում գրեթե հայ չի մնացել:
Այդ կոչերը հնչում են ոչ միայն Դիարբեքիրում ապրող 1-2 հայ ընտանիքների համար, այլ ողջ աշխարհի հայերի, նաեւ Հայաստանի հայերի համար: Եթե ինչ-որ տեղ թեկուզ մեկ հայ է ապրում, մենք դիմում ենք նրան որպես հայրենակցի: Հիշեցնեմ, որ 2011թ. հոկտեմբերի 21-ին, երբ Դիարբեքիրում բացվեց Սբ Կիրակոսի եկեղեցին, աշխարհի բոլոր կողմերից` Ամերիկայից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Ֆրանսիայից, Հայաստանից Դիարբեքիր էին ժամանել մեկուկես հազար հայեր, որոնք հանդիպել էին եկեղեցու բակում:
Ինչպե՞ս են դիարբեքիրցի քրդերը վերաբերվում Արամ Տիգրանի երգերին:
Դիարբեքիրում փառատոններից մեկի ժամանակ, երգչի մահից մեկ տարի առաջ, նրան լսելու համար հինգ հարյուր հազար մարդ էր հավաքվել: Այդ ժամանակ քրդերենով ասաց. «Դիարբեքիր, մենք երկար ժամանակ քեզ կարոտել էինք, իսկ հիմա դու եկար եւ գրկեցիր մեզ»: Քրդերը երբեք չեն մոռանա երկու հայի` մեկը Արամ Տիգրանն է, մյուսը մի քանի տարի առաջ մահացած Կարապետ Խաչոն, ով բնակվում էր Երեւանում: Այս երկու անձինք շատ բան են արել քրդական երաժշտության համար: Ինչո՞ւ նրանք իրենց կյանքը նվիրեցին դրան: Քանի որ մահվանից առաջ նրանց հայրերն ասել են` գիտեք, մեզ ցեղասպանությունից փրկել են քրդերը, մեր երախտագիտությունը արտահայտեք երաժշտությամբ:

YEREVAN. – Another Turkish group visited Armenia in the framework of USAID ‘Convergence between Armenian and Turkey’ program. Seihmus Diken, the advisor of the Diyarbakir mayor, gave an interview to Armenian News-NEWS.am.
Mr. Diken, the Mayor of Diyarbakir Osman Baydemir, often makes friendly remarks about the Armenians and their history. Why do the Kurds remember those events?
Because Armenians are one of the nations, living in the region along with the Kurds. For centuries the bell and azan rang together in Diyarbakir. Like we – the Kurds and Muslims – have our rights, so do the Armenians, because we have lived together, our voices and breaths were mixed. We shared everything on the streets. The mayor, elected by the people, knows this truth. That is why he treats the Armenians in such way. And the Armenians, who had come to Diyarbakir, saw that treatment for themselves.
Who are those words addressed to, given that there are almost no Armenians left in Diyarbakir?
Those addresses are not only for the scarce Armenian families living in Diyarbakir but also for the Armenians throughout the world, in America, Canada and Armenia. If an Armenian is living somewhere we treat him like a compatriot.
How do the Diyarbakir Kurds stand towards the songs of Aram Tigran?
If you want to know how the Kurds stand towards his songs, I will tell you that during a festival in Diyarbakir a year before the singer’s death fife hundred thousand people came to listen to him. The Kurdish nation will never forget two Armenians – one is Aram Tigran, the other is Karapet Khacho, who was living in Yerevan and died a few years ago. Those two people have done a lot for the Kurdish Music. Why did they dedicate their lives to it? Because their fathers told them before they died ‘you know the Kurds saved us from the Genocide. Express our gratitude through music until the end of your live’.