NEWS.am-ը որոշ կրճատումներով ներկայացնում է «EurasiaNet.org» կայքում հրապարակված «The Bug Pit» բոլոգի հեղինակի հոդվածը.
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը քննարկում է Ադրբեջանին դիտարկման սարքավորումներ վաճառելու հնարավորությունը, որը, նախաձեռնողների խոսքով, անհրաժեշտ է Իրանից պաշտպանվելու համար: Սակայն Վաշինգտոնում հայ-ամերիկյան լոբբին եւ նրանց աջակցող կոնգրեսականները պնդում են, թե այն կարող է օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական զինված ուժերի դեմ:
Թե ինչ սարքավորումներ են դրանք, չի հստակեցվում, սակայն դրանք դիտարկման սարքեր են, որոնք տեղակայվում են «Մի 35М» ուղղաթիռների վրա, որոնք Ադրբեջանը վերջին շրջանում ձեռք է բերում Ռուսաստանից:
Պետքարտուղարությունն ու Ադրբեջանը հայտարարում են, որ սարքը կարող է օգտագործվել Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության կողմից, իսկ ԱՄՆ-ում ադրբեջանցիների ցանցի փաստաթղթում ասվում է, թե դա անհրաժեշտ է Իրանի հետ սահմանին կարգուկանոն հաստատելու համար:
Սակայն հայկական խմբերը դրան չեն հավատում: Կոնգրեսական Հովարդ Բերմանը ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին գրել է, որ սարքավորումը կօգտագործվի հայերի դեմ:
ԱՄՆ օրենսդրության մի մասը, որը հայտնի է որպես 907 ուղղում եւ սահմանափակում է զենքի մատակարարումը Ադրբեջանին, դրույթ է ներառում, որը թույլ է տալիս պետքարտուղարին հրաժարվել սահմանափակումից, եթե  նման փոխանցումը «կարեւոր է Ադրբեջանի սահմանների անվտանգության ապահովման համար»:
Չիմանալով հստակ, թե ինչ սարքավորման մասին է խոսքը, դժվար է ասել, թե ինչի համար է այն օգտագործվելու:  Սակայն Ադրբեջանի դիմումը հետաքրիր է` դրանում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում Իրանի կողմից սպառնալիքին:
«The Bug Pit» խմբի` վերջերս Բաքու կատարած ակցիայի ժամանակ ուշագրավ էր այն, որ կառավարական պաշտոնյաները բազմիցս էին ընդգծում Իրանի կողմից սպառնալիքը: Ցինիկ կլիներ ասել, որ Բաքուն որսում է այդ սպառնալիքը` Արեւմուտքի համակրանքը շահելու եւ, հնարավոր է, սպառազինության տեսքով աջակցության ստանալու համար: Սակայն ճիշտ է եւ այն, որ Իրանը վերջին շրջանում արգերսիվ հռետորաբանություն է դրսեւորում: Այսպիսով, կատարվում է այն, ինչ Բաքուն համարում է հաջող հնարավորություն:
Ամեն դեպքում, հարցը ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմի համար, կարծես, ամենաքիչն է վերաբերում կոնկրետ սարքավորմանը եւ ավելի շատ նրան, թե արդյոք Ադրբեջանը պետք է մեկուսացվի Ղարաբաղի պատճառով կամ ավելի սերտ «փարվի» Արեւմուտքին:

Новости Армении – NEWS.am с некоторыми сокращениями приводит статью автора блога «The Bug Pit» Джошуа Кучеры на сайте «EurasiaNet.org»:
Государственный департамент США рассматривает возможность продажи Азербайджану оборудования для наблюдения, которое, по словам инициаторов, необходимо для защиты от Ирана. Однако армяно-американское лобби в Вашингтоне и поддерживающие его члены Конгресса возражают, утверждая, что оно может быть использовано также против армянских вооруженных сил в спорной территории Нагорного Карабаха.
Что это за оборудование, точно не было указано, но это какое-то оборудование для наблюдения, которое будет установлено в ударных вертолетах «Ми-35М», которые Азербайджан в последнее время приобретает у России. Государственный департамент и Азербайджан заявляют, что оборудование будет использоваться пограничной службой Азербайджана, а в документе Сети азербайджанцев США подчеркивается, что оборудование необходимо для поддержания порядка на границе с Ираном.
Однако армянские группы не верят в это. Конгрессмен Говард Берман в письме государственному секретарю Хиллари Клинтон написал, что оборудование может быть использовано против армян в Карабахе.
Часть законодательства США, которое ограничивает поставки оружия в Азербайджан, известная как 907-ая поправка, включает в себя положение, позволяющее госсекретарю отказаться от ограничений, если передача «важна для обеспечения безопасности границ Азербайджана». Не зная еще о том, какое конкретно оборудование является предметом обсуждения, трудно сказать, для чего оно, вероятно, будет использоваться. Однако обращение Азербайджана интересно – в нем уделяется особое внимание угрозе со стороны Ирана. В ходе недавнего визита группы «The Bug Pit» в Баку было примечательно то, как правительственные чиновники неоднократно подчеркивали угрозу со стороны Ирана. Циник сказал бы, что Баку ловит эту угрозу, чтобы получить симпатию Запада и, возможно, конкретную поддержку в виде продажи оружия. Но верно также и то, что Иран в последнее время был риторически агрессивным и что стратегическим интересам Азербайджана на Каспии потенциально угрожает Иран. Таким образом, возможно, происходит то, что Баку видит благоприятную возможность – в то время как мир обеспокоен Ираном – для того, чтобы подогнать свои стратегические интересы под интересы США и других, кто не доверяет Ирану.
Во всяком случае, вопрос как для армянской, так и для азербайджанской стороны, похоже, касается в меньшей степени конкретного оборудования и в большей степени того, должен ли Азербайджан быть изолирован из-за Карабаха или более тесно объят Западом. В письме Берман ссылается на «месседж, который такая продажа пошлет сторонам в регионе», а Адил Багиров из Сети азербайджанцев США сказал, что Азербайджан хочет получить конкретный символ поддержки со стороны Запада.
В этом ситуация кажется аналогичной положению Грузии и Узбекистана, которые также стремятся получить военную технику США в меньшей степени по причине самого оборудования, но в большей степени из-за символического значения. Сработает ли это для Азербайджана?