NEWS.am-ը որոշ կրճատումներով ներկայացնում է «EurasiaNet.org» կայքում հրապարակված «The Bug Pit» բոլոգի հեղինակի հոդվածը.
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը քննարկում է Ադրբեջանին դիտարկման սարքավորումներ վաճառելու հնարավորությունը, որը, նախաձեռնողների խոսքով, անհրաժեշտ է Իրանից պաշտպանվելու համար: Սակայն Վաշինգտոնում հայ-ամերիկյան լոբբին եւ նրանց աջակցող կոնգրեսականները պնդում են, թե այն կարող է օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական զինված ուժերի դեմ:
Թե ինչ սարքավորումներ են դրանք, չի հստակեցվում, սակայն դրանք դիտարկման սարքեր են, որոնք տեղակայվում են «Մի 35М» ուղղաթիռների վրա, որոնք Ադրբեջանը վերջին շրջանում ձեռք է բերում Ռուսաստանից:
Պետքարտուղարությունն ու Ադրբեջանը հայտարարում են, որ սարքը կարող է օգտագործվել Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության կողմից, իսկ ԱՄՆ-ում ադրբեջանցիների ցանցի փաստաթղթում ասվում է, թե դա անհրաժեշտ է Իրանի հետ սահմանին կարգուկանոն հաստատելու համար:
Սակայն հայկական խմբերը դրան չեն հավատում: Կոնգրեսական Հովարդ Բերմանը ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին գրել է, որ սարքավորումը կօգտագործվի հայերի դեմ:
ԱՄՆ օրենսդրության մի մասը, որը հայտնի է որպես 907 ուղղում եւ սահմանափակում է զենքի մատակարարումը Ադրբեջանին, դրույթ է ներառում, որը թույլ է տալիս պետքարտուղարին հրաժարվել սահմանափակումից, եթե  նման փոխանցումը «կարեւոր է Ադրբեջանի սահմանների անվտանգության ապահովման համար»:
Չիմանալով հստակ, թե ինչ սարքավորման մասին է խոսքը, դժվար է ասել, թե ինչի համար է այն օգտագործվելու:  Սակայն Ադրբեջանի դիմումը հետաքրիր է` դրանում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում Իրանի կողմից սպառնալիքին:
«The Bug Pit» խմբի` վերջերս Բաքու կատարած ակցիայի ժամանակ ուշագրավ էր այն, որ կառավարական պաշտոնյաները բազմիցս էին ընդգծում Իրանի կողմից սպառնալիքը: Ցինիկ կլիներ ասել, որ Բաքուն որսում է այդ սպառնալիքը` Արեւմուտքի համակրանքը շահելու եւ, հնարավոր է, սպառազինության տեսքով աջակցության ստանալու համար: Սակայն ճիշտ է եւ այն, որ Իրանը վերջին շրջանում արգերսիվ հռետորաբանություն է դրսեւորում: Այսպիսով, կատարվում է այն, ինչ Բաքուն համարում է հաջող հնարավորություն:
Ամեն դեպքում, հարցը ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմի համար, կարծես, ամենաքիչն է վերաբերում կոնկրետ սարքավորմանը եւ ավելի շատ նրան, թե արդյոք Ադրբեջանը պետք է մեկուսացվի Ղարաբաղի պատճառով կամ ավելի սերտ «փարվի» Արեւմուտքին:

Deal on selling military equipment to Azerbaijan discussed in US - EurasiaNet
The U.S. State Department is considering allowing a sale of military equipment to Azerbaijan, which is considered necessary to help protect against Iran. But Washington's Armenian-American lobby and its allied members of Congress are objecting, arguing that it could be used against Armenians in the disputed territory of Nagorno-Karabakh.
It has not been identified what equipment it is, but it is some sort of military equipment that would be installed in Mi-35M attack helicopters that Azerbaijan has lately been acquiring from Russia. The State Department and Azerbaijan are stating that the equipment is to be used by Azerbaijan's border service.
However Armenian groups mistrust this statement. Congressman Howard Berman wrote in a letter to Secretary of State Hillary Clinton that the equipment could be used against the Armenians in Nagorno-Karabakh Republic.
The part of U.S. law that limits arms transfers to Azerbaijan, known as Section 907, includes a provision that allows the Secretary of State to waive the restrictions if a transfer ‘is important for Azerbaijan's border security’. Without knowing more about which equipment specifically talk is about, it is hard to say what it most likely would be used for. But the Azerbaijani appeal is an interesting one, focusing so heavily on the threat from Iran. This was something notable on The Bug Pit's recent visit to Baku, how government officials repeatedly emphasized the threat from Iran. A cynic would say that Baku is ginning up the threat to gain Western sympathy, and possibly concrete support like arms sales. But it's also true that Iran has been rhetorically aggressive recently, and that Azerbaijan's strategic interests in the Caspian are potentially threatened by Iran. So what may be happening is that Baku sees an opening, while the world is concerned about Iran, to dovetail its strategic interests with those of the U.S. and others who distrust Iran.
Anyway, the issue for both the Armenian and Azerbaijani sides seems to be less about the particular equipment and more about whether Azerbaijan should be isolated because of Karabakh or more closely embraced by the West. Berman's letter alluded to the ‘message that such a sale would send to the regional parties’, and Adil Baguirov of the U.S. Azeri Network told The Bug Pit, Azerbaijan wants a concrete symbol of support from the West.
In that, the situation seems similar to those of Georgia and Uzbekistan, which are also seeking U.S. military equipment less because of the equipment itself but more because of the symbolic value. Will that appeal work for Azerbaijan?