Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կոչ է արել ԵՄ-ին Ադրբեջանի դեմ բանաձեւ ներկայացնել, որպեսզի դադարեցվի Հարավային Կովկասի միլիտարիզացիան: Այս մասին ՀՀ վարչապետը հայտարարել է Բրյուսելում,  European Voice թերթին տված հարցազրույցում:
Սարգսյանի խոսքով, , ԵՄ-ն պետք է հռչակագիր ընդունի, որը ենթադրում է, որ ԼՂ կարգավիճակի շուրջ վեճը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով:
Հայաստանի վարչապետը կարծում է, որ ԵՄ-ն պետք է սպառնա Ադրբեջանին պատժամիջոցներով` ուժի կիրառման դեպքում, ինչպես նաեւ բացատրի, թե կոնկրետ ինչպիսի պատժամիջոցների մասին է խոսքը:
Տիգրան Սարգսյանը նաեւ հայտարարել է, որ Ադրբեջանը փորձում է խափանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերը, ընդգծելով, որ Հայաստանը բավական ուժեղ է, որպեսզի պահպանի ուժերի հարաբերակցությունը:

Armenian PM Tigran Sargsyan called for the EU to issue a resolution in order to terminate the militarization in the South Caucasus, Tigran Sargsyan told European Voice paper after his two day visit to Brussels.
According to Sargsyan, the EU should issue a resolution dictating that the Nagorno-Karabakh dispute to be solved peacefully.
The Armenian PM considers that the EU should threaten Azerbaijan with sanctions and clarify what those sanctions will be. Tigran Sargsyan told the paper that Azerbaijan is trying to undermine the work of OSCE Minsk Group stressing that Armenia is strong enough to maintain balance in the South Caucasus.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, an Azerbaijani diversion had claimed the lives of three Armenian soldiers and wounded six others – one of whom is an officer – in the early morning hours on Monday.
The killed soldiers are: Hrach Sargsyan, Zohrab Balabekyan, and Karen Davtyan.
The wounded military servicemen are: Lieutenant Mushegh Nurbekyan, and conscripts Igit Hovhannisyan, Maxim Melkonyan, Sedrak Shahbazyan, Artak Mnatsakanyan and Koryun Iritsyan.