ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Իռլանդիայի փոխվարչապետ եւ ԱԳ եւ առեւտրի նախարար Էյմոն Գիլմորը հաջորդ շաբաթ կայցելի Հայաստան, Վրաստան եւ Ադրբեջան:
Այցելության ընթացքում նա կհանդիպի պաշտոնատար անձանց, քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ եւ կքննարկի տարածաշրջանում ԵԱՀԿ գործունեությունը:
Գիլմորը Երեւանում կլինի հունիսի 11-ին, որից հետո հունիսի 12-ին կայցելի Թբիլիսի եւ վերջապես հունիսի 13-ին կլինի Բաքվում:
Կազմակերպության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ տարածաշրջանում ձգձգված հակամարտությունների կայուն կարգավորման հարցում առաջընթացը ԵԱՀԿ-ում Իռլանդիայի նախագահության ընթացքում կհամարվի կազմակերպության առանցքային առաջնահերթություններից մեկը:
Իրա յցի ընթացքում Գիլմորը կքննարկի ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը, 2008-ին ռուս-վրացական պատերազմի հետեւանքների վերացմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի երկրներում իր գրասենյակների հետ կապված խնդիրներ:

Действующий председатель ОБСЕ, вице-премьер Ирландии и министр иностранных дел и торговли Эймон Гилмор посетит Армению, Грузию и Азербайджан на следующей неделе.
В ходе визита Гилмор встретится с официальными лицами, представителями политических партий для обсуждения работы ОБСЕ в регионе.
Председатель прибудет в Ереван 11 июня, затем отправится в Тбилиси 12 июня, и наконец, посетит Баку 13 числа.
Как говорится в сообщении организации, обеспечение прогресса в достижении прочного урегулирования затяжных конфликтов в регионе ОБСЕ является одним из ключевых приоритетов ирландского председательства в организации.
В ходе визита Эймон Гилмор обсудит процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта, вопросы, связанные с  последствиями конфликта 2008 года в Грузии, а также вопросы, касающиеся  сотрудничества с ОБСЕ, в частности с офисами в Ереване и Баку.