Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը չի նպաստում տարածաշրջանում անվտանգությանը: Այդ մասին, այսօր` հունիսի 11-ին, հայտարարել է Վրաստանի արտգործնախարարի տեղակալ  Նինո Կալանդաձեն:
Ըստ նրա` տարածաշրջանում անվտանգությունը բավականին փխրուն է: Միջազգային հանրությունը դա հիանալի գիտի: «Ես համոզված եմ, որ հիմնախնդրի բոլոր անդամ երկրները գիտակցում են, թե ինչքան բարդ է այդ հարցը, թե ինչ հետեւանք կարող է այն ունենալ տարածաշրջանի համար, թե ինչքան ցավալի հարց կարող է այն դառնալ, այդ թվում նաեւ տարածաշրջանում պետությունների զարգացման առումով: Այդ պատճառով էլ ես համոզված եմ, որ երկու պետություններն էլ  իրավիճակի գնահատման մեջ սթափ կլինեն եւ բոլոր միջոցները կձեռնարկեն անվտանգության ապահովման համար», - հայտարարել է Կալանդաձեն, հաղորդում է «Գռուզիա օնլայնը»:
Ըստ նրա` այսօրվա փխրուն անվտանգության պայմաններում տարածաշրջանում միշտ կա իրադարձությունների սրացման տեսական սպառնալիքը, որի նկատմամբ տարածաշրջանում պետք է զգոն լինել:  «Համոզված եմ, որ զգայուն են հիմնախնդրի երկու կողմն էլ», - հայտարարել է Կալանդաձեն եւ ավելացրել, որ երկու պետությունների հետ էլ Վրաստանն ունի ինտենսիվ կապեր:

Карабахский конфликт не способствует безопасности в регионе. Об этом заявила 11 июня заместитель министра иностранных дел Грузии Нино Каландадзе.
По ее словам, безопасность в регионе довольно хрупкая. Международное сообщество знает это прекрасно, в первую очередь это знают все государства региона. «Я глубоко убеждена, что все страны-участники конфликта осознают, насколько сложная это проблема, каким результатом может это закончиться для региона, насколько болезненным вопросом он может стать, в том числе с точки зрения развития государств в регионе. Поэтому я глубоко убеждена, что оба государства будут адекватны в оценке ситуации и примут все меры для обеспечения безопасности», - заявила Каландадзе, передает «Грузия-онлайн».
По ее словам, в сегодняшних довольно хрупких условиях безопасности в регионе всегда существует теоретическая угроза эскалации событий, в отношении которых все в регионе должны быть чувствительны. «Я убеждена, что сенситивны обе страны-участника конфликта», - заявила Каландадзе и добавила, что с обоими государствами Грузия имеет интенсивные связи.