ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի աշխատակազմում ստեղծված ԱՊՀ-ի, Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հետ համագործակցության նոր վարչությունը կզբաղվի ԱՊՀ երկրների կենսաթոշակային միացյալ տարածքի ստեղծմամբ: Այդ մասին «Կոմերսանտ» թերթին հայտնել է գերատեսչության ղեկավար Յուրի Վորոնինը:
Նրա խոսքով, կենսաթոշակային միացյալ տարածքը կենթադրի ԱՊՀ ցանկացած երկրում աշխատելու եւ կենսաթոշակային իրավունքների հավասար պայմանների ստեղծում:
Բացի այդ, գերատեսչությունը կզբաղվի ԱՊՀ երկրների, Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի աջակցությամբ`քաղաքացիական հասարակության, ֆինանսական ենթակառույցների ինստիտուտների ձեւավորմամբ եւ այժմ «որոշակի մարդասիրական նախագծեր» է իրագործում:
Վորոնինն ընդգծել է, որ նշված երկրների հետ փոխգործակցության քաղաքական ասպեկտն արտգործնախարարության իրավասությունն է:
Բացի ԱՊՀ երկրների հետ աշխատանքից, վարչությունը կզբաղվի ներռուսական  «սոցիալական օրինագծերի» դիտարկմամբ` կազմելով իր փորձագիտական եզրակացությունը դրանց վերաբերյալ:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը  ԱՊՀ-ի, Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հետ սոցիալ-տնտեսական  համագործակցության նոր վարչություն է ստեղծել, որը գլխավորում է Յուրի Վորոնինը:

Новое управление по сотрудничеству с СНГ, Абхазией и Южной Осетией, созданное при президенте России Владимире Путине, займется созданием единого пенсионного пространства стран СНГ. Об этом газете «Коммерсантъ» сообщил глава ведомства Юрий Воронин.
По его словам, единое пенсионное пространство будет подразумевать создание равных условий для заработков и реализации пенсионных прав в любой стране СНГ.
Кроме того, ведомство займется поддержкой стран СНГ, Абхазии и Южной Осетии в сфере создания институтов гражданского общества, финансовой инфраструктуры и реализует иные «конкретные гуманитарные проекты».
Воронин подчеркнул, что политический аспект взаимодействия с указанными странами останется прерогативой министерства иностранных дел.
Кроме работы со странами СНГ, управление займется рассмотрением внутрироссийских «социальных законопроектов», предоставляя свое экспертное заключение по ним.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, президент России Владимир Путин создал новое управление по социально-экономическому сотрудничеству с СНГ, Абхазией и Южной Осетией. Его возглавил Юрий Воронин.
Курировать управление по сотрудничеству с СНГ, Абхазией и Южной Осетией будет помощник президента, экс-глава Минздравсоцразвития в кабинете премьер-министра Владимира Путина Татьяна Голикова.