«Լայմ Թեք» ընկերությունը 2008 թ. Հայաստանում արտադրում է սենսորային էկրանով տերմինալներ, որոնք նախատեսված են բիզնեսի տարբեր ճյուղեր ավտոմատացնելու համար: Այդ մասին NEWS.am-ին ասաց «Լայմ Թեթ» ընկերության տնօրեն Գեւորգ Սաֆարյան: Ընկերությունն իր արտադրանքները ներկայացրել է նաեւ «Դիջիթեք բիզնես ֆորում»-ին:
Հիմնական արտադրանքը սպասարկման սրահներում հերթերի կառավարման համակարգն է: Նման համակարգեր ներկայում տեղադրված են հեռահաղորդակցական ընկերություններում, բանկերում, որտեղ օրվա որոշակի ժամերի հաճախորդների մեծ հոսքեր են լինում:
Ըստ Գ. Սաֆարյանի` եւ ծրագրային ապահովումը, եւ տերմինալը ամբողջությամբ արտադրվում է Հայաստանում: Ընկերությունը ներկայում աշխատանքներ է իրականացնում դրսի շուկաներում ներկայությունն ապահովելու համար, քանի որ արտասահմանյան նմանատիպ արտադրանքներից տարբերվում է ավելի բարձր ծրագրային ապահովմամբ, ինչպես նաեւ` ավելի մրցունակ գներով: Կան ծրագրային լուծումներ, որոնք առաջինը ստեղծվել են հենց հայկական ընկերությունում:
Գ. Սաֆարյանի խոսքով` արտասահմանյան ընկերությունները առավելություն ունեն շուկայում ներկայացվածության, շուկայի չափերի, արտադրության ծավալների առումով: Մասնավորապես` տերմինալներն արտադրում են հոսքային գծերի վրա, այնինչ հայկական ընկերությունը, շուկայի փոքր ծավալների պատճառով, դեռեւս կիրառում է ոչ հոսքագծային տեխնոլոգիաներ:

Компания «LimeTech» с 2008 г. в Армении производит терминалы с сенсорным экраном, которые предусмотрены для автоматизации разных отраслей бизнеса. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил директор «LimeTech» Геворк Сафарян. Компания представила свою продукцию на DigiTech Business Expo 2012.
Основная продукция – система управления очередями в залах обслуживания. Такие системы на сегодняшний день установлены в телекоммуникационных компаниях, банках, где в определенные дневные часы резко возрастает поток клиентов.
По словам Сафаряна, сам терминал и программное обеспечение к нему производятся в Армении. Компания на данный момент ведет работу, направленную на обеспечение присутствия на внешних рынках, поскольку отличается от аналогичных зарубежных решений более высоким качеством программного обеспечения и более конкурентоспособными ценами. Существуют программные решения, впервые созданные именно в армянской компании.
Как отметил собеседник, иностранные компании имеют преимущество в плане присутствия на рынке, размеров этого рынка, а также объемов производства. В частности, терминалы производятся на поточных линиях, тогда как армянская компания из-за малых объемов производства пока применяет нелинейные технологии.