Հունիսի 18-ին Մոսկվայում սկսվում է ԵՄ արտաքին գերատեսչության բարձրագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի հանդիպումն Իրանի Ազգային անվտանգության Գերագույն խորհրդի քարտուղար Սաիդ Ջալիլի հետ` իրանական միջուկային ծրագրի միջազգային միջնորդների «վեցյակի» քաղաքական տնօրենների մասնակցությամբ:
«Կոմերսանտ» հրատարակչությանը դիվանագիտական աղբյուրներից հայտնի են դարձել, այսպես կոչված, իրանական խնդրի զիջումային նախագծի մանրամասները, նրանում կան մի քանի հիմնական կետեր:
Առաջին, Իրանը սահմանափակում է ուրանի հարստացումը Նաթանզայում 20% -ից մինչեւ 3,5% կամ 5%: Երկրորդ, ամբողջովին սառեցնում է հարստացման աշխատանքները «Ֆորդո» ստորերկրյա գործարանում: Դրա փոխարեն նրան թույլ են տալիս արդեն ունեցած հարստացված ուրանից (145 կգ) պատրաստել վառելանյութ`Թեհրանի բժշկակահետազոտական շարժիչի համար` ԱԷՄԳ-ի հսկողության ներքո: Հենց որ Իրանը կատարի նախագծի կետերից մեկը, նրանից կսկսեն հանել պատժամիջոցները:
Ըստ թերթի` մասնակիցների` միասնականություն այդ հարցում չկա: ԱՄՆ-ն ցանկանում է դուրս բերել Իրանից հարստացված ուրանի պաշարներն այլ երկիր: Ռուսաստանը, Չինաստանը եւ Գերմանիան դեմ չեն, որ Իրանն անձամբ արդեն հարստացված ուրանից վառելանյութ պատրաստի` առաջին երկու պայմանների պահպանման դեպքում:

В Москве 18 июня открывается встреча высокого представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон с секретарем Высшего совета национальной безопасности Ирана Саидом Джалили при участии политдиректоров «шестерки» международных посредников по иранской ядерной программе.
Изданию «Коммерсантъ» из дипломатических источников стали известны детали, так называемого, компромиссного плана по иранской проблеме, в нем содержится несколько ключевых пунктов.
Во-первых, Иран ограничивает обогащение урана на объекте в Натанзе с 20% до 3,5% или 5%. Во-вторых, полностью замораживает обогатительные работы на подземном заводе «Фордо». Взамен ему разрешают из уже имеющегося у него высокообогащенного урана (145 килограммов) самому изготовить топливные стержни для медико-исследовательского реактора в Тегеране - под строгим контролем МАГАТЭ. Как только Иран выполняет один из пунктов плана, с него начинают снимать санкции.
По данным газеты, полного единодушия участников по этому плану нет. США хотели бы вывезти все запасы высокообогащенного урана из Ирана в другую страну, где бы и изготавливались стержни. Россия, Китай и в принципе Германия не против того, чтобы Иран сам изготовил из уже обогащенного урана стержни - при условии соблюдения им первых двух требований.