Երիտասարդ սերբ նկարչուհի Թեոդորա Ստամենկովիչը մերկացել եւ անցել է Բելգրադի կենտրոնով` այդ ակցիան անվանելով` «Էրոտիկ էության բացահայտում»:
Ոստիկանության կողմից թույլատրված ակցիան անցել է ցերեկային ժամին, քաղաքի հետիոտնային, Կնեզ Միհայլովա (Միքայել իշխանի) փողոցում, գրում է Kurir թերթը:
Տեսանյութում երեւում է, թե ինչպես իր մարմինը կարմիր ներկած նկարչուհին քայլում է փողոցով, մերկանում եւ հանում երեսին հագած դիմակը:
Դրանից հետո նա ցուցադրում է իրեն լուսանկարիչներին, օպերատորներին եւ անցնող մարդկանց, որոնք ակցիան նկարում են բջջային հեռախոսներով: Վերջում Ստամենկովիչն անշտապ հավաքում է հագուստը եւ հեռանում:
Նկարչուհին հաղորդել է, որ նրա ստեղծագործության կոնցեպցիային կարելի է ծանոթանալ Բելգրադի Արվեստի համալսարանի կերպարվեստի բաժնում:

Молодая сербская художница Теодора Стаменкович устроила голый перформанс в центре Белграда под названием «Разоблачение эротического существа».
Акция, которую одобрила полиция, прошла средь бела дня в самом центре города на центральной пешеходной улице князя Михаила, пишет газета Kurir.
На видео видно, как девушка, чье тело практически полностью покрыто красной краской, идет по улице и не спеша снимает с себя всю одежду и надетую на лицо маску.
Затем устроительница шоу спокойно позирует фотографам, видеооператорам и многочисленным прохожим, которые снимают акцию на мобильные телефоны. В завершении акции Стаменкович также неспешно собирает свою брошенную на тротуар одежду и удаляется.
Стаменкович сообщила, что с концепцией ее творчества можно ознакомиться на факультете изобразительного искусства белградского Университета искусств.