Սեւանից հավելյալ ջուր վերցնելու հետեւանքով Սեւանի մակարդակի նվազում 2012 թ. տեղի չի ունենա: Այդ մասին, այսօր` հունիսի 22-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը: Նրա խոսքով` վերջին տարիներին Սեւանի մակարդակը բարձրանում է արաջանցիկ տեմպով` տարեկան 25-35 սմ: Նույնիսկ 2008 թ., երբ Սեւանից նույնպես հավելյալ ջուր բաց թողնվեց երաշտի պատճառով (302 մլն խոր. մետր` թույլատրելի 170 մլն խոր. մետրի փոխարեն), Սեւանի մակարդակը միեւնույն է` բարձրացավ 6 սմ-ով: Վերջին 10 տարում Սեւանը բարձրացել է 3 մետրով, թեեւ 2001 թ. հաստատված ծրագրով տարեկան պետք է բարձրանար 15-25 սմ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունը օրենսդրական նախաձեռնություն է հանդես բերել` Սեւանից 2012 թ. 320 մլն խոր. մետր ջուր բաց թողնելու թույլտվություն ստանալու համար` ոռոգման սեզոնին ջրի դեֆիցիտ թույլ չտալու նպատակով:

YEREVAN. – The water level of Armenia’s Lake Sevan will not reduce in 2012 as a result of releasing additional water from the Lake, Nature Protection Minister Aram Harutyunyan stated during a press conference on Friday.
In his words, the Lake’s water level is increasing rapidly in the recent years, and by 25-35 centimeters per year. Even in 2008, when additional water was released from the Lake because of the drought, its water level rose by 6 centimeters.
Lake Sevan’s water level increased by 3 meters in the past ten years, albeit, in line with the program approved in 2001, it should have risen by 15-25 centimeters.
To note, the Government has introduced a bill on increasing to up to 320 million cubic meters the volume of irrigation water release from Lake Sevan in 2012, so as not to have a water shortage during the irrigation season.