Սիրիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ պատրաստ են դուրս բերել իրենց զորքերը` զինված ընդդիմության հետ միաժամանակ: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը` «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Սիրիայի հարցով կայանալիք կոնֆերանսն իր մեջ, որպես կարեւոր դրույթ, պետք է ներառի այն, որ ե’ւ կառավարական ուժերը, ե’ւ զինված ընդդիմությունը պետք է միաժամանակ դուրս գան քաղաքներից եւ բնակավայրերից` միջազգային դիտորդների հսկողության ներքո»,-ասել է Լավրովը:
«Սիրիայի կառավարությունը դրան պատրաստ է եւ այսօր այդ մասին ինձ ասաց նախարարը»,-նշել է նա:
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի բանակցությունները Սիրիայի իր գործընկեր Վալիդ մուալեմի հետ տեղի են ունեցել Սանկտ-Պետերբուրգում` միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում:
Մոսկվան կոչ է արել Դամասկոսին կատարել սիրիական ճգնաժամի կարգավորման պլանը, որը մշակել էր ՄԱԿ-ի եւ Արաբական երկրների լիգայի հատուկ բանագնաց Քոֆի Անանը:

Власти Сирии заявили о готовности вывести войска из городов синхронно с вооруженной оппозицией. Об этом сообщил глава МИД России Сергей Лавров в эфире телеканала «Россия 24».
«Наше видение предстоящей конференции по Сирии включает в себя в качестве важнейшего положение о том, что и правительственные силы, и вооруженная оппозиция должны синхронно выйти из городов и населенных пунктов под контролем международных наблюдателей», - сказал Лавров.
«Сирийское правительство к этому готово и сегодня мне об этом министр говорил», -отметил он.
Переговоры главы МИД России Сергея Лаврова с сирийским коллегой Валидом Муаллемом прошли в Санкт-Петербурге в рамках международного экономического форума.
Москва призвала Дамаск выполнять план по урегулированию сирийского конфликта, разработанный спецпосланником ООН и ЛАГ Кофи Аннаном.
«Мы призвали их к тому, чтобы их заявления о готовности выполнять план Кофи Аннана подкреплялись делами. Они уже немало сделали, но могут и должны сделать гораздо больше», - сказал Лавров.