Երկրի տապալված առաջնորդ Մուամար Քադաֆիին աջակցելու համար տասը տարվանից մինչեւ ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռուսաստանի, Ուկրաինայի եւ Բելառուսի քաղաքացիները ներգրավվում են ներկայիս վարչակարգի համար տեխնիկա վերանորոգելու աշխատանքներին: Այդ մասին «Իզվեստիա» թերթին հաղորդել է Լիբիայում Ռուսաստանի դեսպանատան հյուպատոսական բաժանմունքի պետ Իլյա Սամունինը:
«Փաստը, որ Քադաֆիի զորքերի համար տեխնիկա վերանորոգելու պատճառով ցմահ բանտարկության դատապարտված Շադրովը ստիպած է մեքենաներ նորոգել իրեն դատողների համար, շատ հատկանշական է», - նշել է դիվանագետը:
«Դաքար» ռուս-լիբիական համատեղ նավթային ձեռնարկությունում աշխատող նախկին Խորհրդային Միության երեք պետությունների 27 քաղաքացիներ ձերբակալվել են «Կակաա» սահմանապահ ջոկատի կողմից` 2011 թվականի օգոստոսի 27-ին` Տրիպոլիի մարտերի ժամանակ:
Ավելի ուշ Ուկրաինայի երկու քաղաքացիների ազատ են արձակել եւ հայրենիք վերադարձրել:
2012 թվականի հունիսի 4-ին Տրիպոլիի ռազմական դատարանը վճիռ էր կայացրել: Ալեքսանդր Շադրովը, ով քննիչները համարել են խմբի համակարգող, ցմահ բանտարկության էր դատապարտվել: 19 ուկրաինացիների, երեք բելառուսցու եւ մեկ ռուս Վլադիմիր Դոլգովին 10 տարվա ազատազրկման էին դատապարտել: ԱՊՀ երկրների 24 քաղաքացիների մեղադրանք է ներկայացվել, որ նրանք մասնակցել են ցամաք-օդ հրթիռային մեկնարկային կարգավորումների նախապատրաստմանը, որն ուղղված է եղել ՆԱՏՕ-ի ինքնաթիռների դեմ:

Граждане России, Украины и Белоруссии, осужденные на срок от десяти лет до пожизненного заключения за пособничество режиму свергнутого лидера страны Муммара Каддафи, привлекаются к ремонту техники для нынешнего режима. Об этом сообщил газете «Известия» заведующий консульским отделом посольства России в Ливии Илья Самунин.
«Сам факт того, что Шадров, приговоренный к пожизненному заключению за ремонт техники для войск Каддафи, теперь вынужден чинить машины для тех, кто его осудил, весьма показателен», - отметил дипломат.
27 граждан трех бывших советских республик, работавших на совместном российско-ливийском нефтяном предприятии «Дакар», были задержаны повстанческим батальоном «Какаа» 27 августа 2011 года во время боев за Триполи.
Позже двоих граждан Украины, включая единственную захваченную женщину, отпустили на свободу и отправили на родину.
4 июня 2012 года военный суд Триполи вынес приговор. Александр Шадров, которого следователи посчитали координатором группы, получил пожизненный срок. 19 украинцев, троих белорусов и еще одного россиянина Владимира Долгова приговорили к 10 годам лишения свободы и каторжным работам. 24 выходцам из стран СНГ предъявлены обвинения в том, что они участвовали в подготовке ракетных пусковых установок земля-воздух, целью которых были самолеты НАТО.