Թուրքիա մեկնող հայաստանցիների թիվը 2012-ի հունվար-մայիս ամիսների ընթացքում աճել է 4,8 տոկոսով՝ կազմելով 19 736 հոգի։
Ինչպես NEWS.am-ը տեղեկանում է Թուրքիայի մշակույթի եւ տուրիզմի նախարարությունից, 2012-ի մայիսին Թուրքիա մեկնող հայաստանցիների թիվը կազմել է 5 046 հոգի, որը 210-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
2012-ի հունվար-փետրվար ամսիներին ընթացքում ամենամեծ անկումը գրանցել են Իրանի քաղաքացիները։ 2012-ի այդ ժամանակահատվածում Թուրքիա է այցելել 438 840 իրանցի, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 41 տոկոսով։ Նախորդ տարի տվյալ ժամանակահատվածում Թուրքիա էր այցելել 746 686 իրանցի։
2012-ի ապրիլին Թուրքիայի մեկնած հայաստանցիների թիվը նախորդ ամսվա համեմատ աճել էր 25 տոկոսով։ Մարտին Թուրքիա էր այցելել 3 909 հայաստանցի։
Նշենք, որ 2011-ին Թուրքիա է այցելել 72 393 հայաստանցի, որը 4,5 տոկոսով ավելի էր 2010-ի համեմատությամբ։

Число посетивших Турцию в январе-мае 2012 г. армян по сравнению с аналогичным периодом прошлого года возросло на 4,8%, составив 19 736 человек.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства культуры и туризма Турции, в мае количество посетивших Турцию армян составило 5046 (на 210 меньше аналогичного показателя прошлого года).
Больше всех спад в январе-мае 2012 г.показал поток приезжих из Ирана: 438 840 с начала 2012 г. против 746 686 иранцев в январе-мае 2011 г. (на 41% меньше).
В апреле число посетивших Турцию армян выросло на 25% по сравнению с мартом. В марте Турцию посетили 3 909 армян.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, число посетивших Турцию граждан Армении в 2011 г. в сравнении с 2010 г. увеличилось на 4,5%. За период январь - декабрь 2011 г. Турцию посетили 72393 граждан Армении.