Եվրամիությունը պատրաստ է բանակցություններ սկսել Հայաստանին ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ: Այդ մասին, հուլիսի 4-ին, Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ ղեկավար Հերման վան Ռոմպեյը:
Դիվանագետը նշել է, որ Հայաստանին ֆինանսական աջակցությունը կաճի 25 տոկոսով եւ կհասնի 15 միլիոն եվրոյի:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, ԵՄ ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի մամլո քարտուղար Փիթեր Սթանոնը հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն դեռեւս հետաձգում է խոստացված կոնֆերանսը: Սթանոնն ակնարկել է, որ դրա պատճառը Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններն են, որոնք լիովին չեն արդարացրել եվրոպացիների սպասումները, եւ այժմ Բրյուսելում սպասում են 2013 թվականի նախագահական ընտրություններին:
Սթանոնի խոսքը մեկնաբանել է Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանը` ընդգծելով, որ ինչ-որ բան հետաձգելու համար, անհրաժեշտ է, որ այն ժամկետ ունենա: «Հաստատված ժամկետներ դեռեւս չկան: Մենք մեր եվրոպական գործընկերների հետ ուշադրությունը կենտրոնացնում ենք միջոցառման որակի ապահովման վրա եւ ցանկանում ենք որքան հնարավոր է արագ կոնֆերանս անցկացնել: Տվյալ պահին բանակցություններ են տարվում», - ամփոփել էր նա:

Евросоюз готов начать переговоры по вопросу организации конференции доноров с целью оказания финансовой помощи Армении. Об этом 4 июля на совместной с президентом Армении пресс-конференции заявил глава Евросоюза Херман Ван Ромпей.
Как отметил дипломат, финансовое содействие Армении вырастет на 25% и достигнет €15 млн. Эта сумма будет направлена на поддержку интеграционных процессов Армения-ЕС.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, пресс-секретарь комиссара ЕС по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефана Фюлеа Питер Станон недавно заявил, что Евросоюз пока откладывает обещанную конференцию. Станон намекнул, что виной тому парламентские выборы в Армении, которые не вполне оправдали ожидания европейцев, и теперь в Брюсселе ждут президентских выборов 2013 г.
Слова Станона прокомментировал заместитель министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, подчеркнув, что дабы что-то отложить, необходимо, чтобы это имело сроки. «Утвержденных сроков пока не было. Парламентские выборы стали важной вехой. Мы получили оценки, был составлен доклад БДИПЧ/ОБСЕ, который даст понять, на решении каких вопросов необходимо сконцентрироваться, чтобы говорить о сроках. Мы с нашими европейскими партнерами концентрируемся на вопросах обеспечения качества мероприятия и хотим поскорее провести конференцию. На данный момент ведутся переговоры», - резюмировал он.