ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայրենակիցներին շնորհավորել է Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ:
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնեցին պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունից, շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Սիրելի' հայրենակիցներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ:
Հուլիսի 5-ը մեր նոր պետականության կարեւորագույն տոներից է, որով մենք մեր նվիրվածությունն ենք արտահայտում Հայաստանի Հանրապետության Հիմնական օրենքի մեջ ամրագրված արժեքներին ու իդեալներին:
Մեր Սահմանադրության կարեւոր առաքելությունը հասարակական համերաշխության ապահովումն է, որին չենք կարող հասնել առանց օրենքի գերակայության եւ սահմանադրական իրավունքների անվերապահ հարգման: Այստեղ պետք է խոստովանենք, որ ունենք խնդիրներ: Ակնհայտ է, որ Սահմանադրությամբ հռչակված ժողովրդավարական արժեքները, այդ թվում՝ անկախ որեւէ հատկանիշից օրենքի առջեւ բոլորի հավասարության սկզբունքը, առօրյա կյանքում պետք է անվերապահորեն դրվեն մեր հասարակության եւ պետության մեջ առկա հակասությունների լուծման հիմքում:
Միայն քաղաքացիական հասարակության հետ արդյունավետ կապի մեջ պետությունը կարող է դառնալ իրապես ժողովրդավարական եւ կառուցել քաղաքակիրթ հասարակարգ, որում ազատությունը եւ հասարակական կարգը լիովին հավասարակշռված են: Հասարակական համերաշխության համար պատասխանատու ենք բոլորս, հասարակության բոլոր շերտերը, եւ բոլորիս պարտքն է համատեղ ջանքերով օր առաջ վերացնել հռչակված արժեքների եւ իրականության մեջ առկա խզումը: Այս ճանապարհին մեր ամենահուսալի հենարանը դարձյալ Սահմանադրությունն է՝ նրա տառն ու ոգին:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս՝ այն հաստատ համոզմունքով, որ մեր Սահմանադրությունը դեռ ծառայելու է Հայաստանի քաղաքացիների բազում սերունդների՝ շարունակելով լինել մեր պետական, հասարակական, քաղաքական ու սոցիալական կյանքը կարգավորող ամենահեղինակավոր փաստաթուղթը»:

Armenian President’s address on Constitution Day
YEREVAN.- President of Armenia Serzh Sargsyan addressed the Armenian citizens on the Constitution Day.
In his address, President Sargsyan said July 5 is one the most important holidays when the Armenian people express their devotion to the values and ideas set in the Constitution.
“An iimportant mission of our Constitution is to provide public consent, which we can not be achieved without the rule of law and unconditional respect for constitutional rights. Here we must confess that we have a problem. It is obvious that the democratic values ​​enshrined in the Constitution, including the principle of equality before the law in a daily life, regardless of any qualities, must unequivocally lay the foundation for the resolution of contradictions existing in our society and the state,” President said.
Only in effective communication with civil society, the state can become democratic, President believes.
“The Constitution, its letter and spirit, is the most reliable pillar on this way,” he added.
Serzh Sargsyan expressed confidence that the Constitution will serve many generations of Armenian citizens “continuing to be the most authoritative document governing our state, social, political and social life.”