Բաթումիում վաղը՝ հուլիսի 10-ին, մեկնարկելու է Եվրոպայի Ժողովրդական կուսակցության կողմից կազմակերպված արեւելյան գործընկեր երկրների գագաթաժողովը, որին մասնակցելու է Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը եւ այլ երկրներ: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 9-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ, Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Անդրադառնալով արտաքին կապերի ընդլայնմանը՝ նա նշեց, որ դրանով լուծում է էվոլուցիոն փոփոխությունների խնդիր: ՀՀԿ փոխնախագահը նշեց, որ իրենց կուսակցության համար արտաքին կապերի ուղղությունը կարեւոր է: «Արտաքին հարաբերությունների շնորհիվ կուսակցությունները հնարավորություն են ստանում գտնել եւ որոնել գործընկերներ, որոնց միջոցով հնարավոր է բարձրաձայնել եւ լուծել Հայաստանի քաղաքական խնդիրները»,- ասաց նա:
Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ ՀՀԿ ունի մի շարք կարեւոր ուղղություններ արտաքին կապերի զարգացման գործում: «Մեր կապերը ԵԺԿ-ի հետ զարգանում են բոլոր ուղղություններով: ՀՀԿ երիտասարադական թեեւ դիմել է անդամակցելու համար ԵԺԿ-ին, որը կքննարկվի աշնանը»,-ասաց նա:
Մյուս կարեւոր ուղղությունը ԱՊՀ տարածքում մինչկուսակցական հարաբերությունների զարգացումն է, խոսքը մասնավորապես «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության մասին է: Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ Երեւանում աշնանը ՀՀԿ-ի եւ «Եդինայա Ռոսիայի» կողմից կկազմակերպվեն քաղաքական քննարկումներ՝ ԱՊՀ-ում մինչկուսակցական հարաբերություններ զարգացնելու համար: Բացի ԱՊՀ տարածքում գաղափարակիր կուսակցությունների հետ համագործակցությունից՝ Արմեն Աշոտյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ տարվում են բանակցություններ, որպեսզի մինչեւ տարեվերջ ՀՀԿ պատվիրակությունը այցելի Չինաստան եւ նոր համագործակցությունների հիմք դրվի:
Ի դեպ, ՀՀԿ փոխնախագահը տեղեկացրեց նաեւ, որ օգոստոսի 24-26 Ստեփանակերտում կկայանա հայկական քաղաքական կուսակցությունների առաջին կլոր սեղանը, որին հրավիրելու են Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի խորհրդարանականա կուսակցությունները՝ համապատախանաբար 6 եւ 3 քաղաքական ուժեր: Քաղաքական ֆորումին կքննարկվեն ինչպես արտաքին, այնպես ներքին քաղաքականության հարցեր:

YEREVAN. – European People’s Party’s (EPP) eastern partner countries’ summit will get underway Tuesday in Batumi, Georgia, and Armenia, Georgia, Azerbaijan, and several other countries will attend the event, ruling Republican Party of Armenia (RPA) Vice Chairman and Education and Science Minister Armen Ashotyan stated during a press conference on Monday.
“Owing to foreign relations, the [political] parties are getting the opportunity to find and seek partners, by way of which it will be possible to voice and resolve Armenia’s political problems,” said Ashotyan.
He also noted that the RPA has a number of important directions in developing foreign relations.
“Our ties with the EPP are developing in all directions. The RPA youth chapter has applied for EPP membership, which will be discussed in fall,” he stated.
Armen Ashotyan noted that the other important direction is developing inter-party relations within the CIS. He informed that the RPA and—Russia’s ruling—United Russia Party will organize political discussions this fall in Armenia’s capital, Yerevan. He also noted that talks are currently underway toward RPA delegation’s visit to China, by the year’s end, to place foundations for a new cooperation.
By the way, RPA Vice Chairman informed that Armenian political parties’ first roundtable discussions will be convened in Nagorno-Karabakh Republic’s capital, Stepanakert, on August 24-26, during which domestic and foreign policy issues will be examined.