Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր` հուլիսի 10-ին, վճիռ է կայացրել «Գրիգորյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով եւ բավարարել է փաստաբան Վահե Գրիգորյանի հայցը:
ՄԻԵԴ-ը` դատավոր Խոսեպ Կասադեւալլի նախագահությամբ եւ վեց այլ դատավորների մասնակցությամբ, որոշել է, որ Վահե Գրիգորյանին 2006թ. կալանքի վերցնելիս խախտվել են Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 5.1 (ազատության իրավունք) եւ 6.1 (Արդար դատաքննության իրավունք) հոդվածները: Ըստ վճռի Հայաստանի կառավարությունը պետք է 2500 եվրո բարոյական փոխհատուցում վճարի Վահե Գրիգորյանին: Ի դեպ, դատավորներից մեկն էլ Հայաստանը ներկայացնող դատավոր Ալվինա Գյուլումյանն է եղել:
Նշենք նաեւ, որ հայցվոր Վ. Գրիգորյանը գանգատվել է, որ 2005թ. հոկտեմբերին իրեն ապօրինաբար զրկել են ազատությունից: Փաստաբանին 2005-ի հոկտեմբերի 7-ին ձերբակալել էին խարդախության եւ փաստաթղթերի կեղծման մեղադրանքով, իսկ հոկտեմբերի 10-ին նրա նկատմամբ կալանքն ընտրվել էր որպես խափանման միջոց:

YEREVAN. – On Tuesday the European Court of Human Rights (ECHR) made a verdict on the Grigoryan vs. Armenia case and satisfied the claim of Vahe Grigoryan’s lawyer.
The ECHR decided that by arresting Vahe Grigoryan Armenian law enforcement agents violated the 5.1 (right of freedom) and 6.1 (right of proper court trial) articles of the European Convention. According to the verdict, the Republic of Armenia must compensate moral damage to Vahe Grigoryan by paying €2,500.
To note, Vahe Grigoryan complained against an unjust arrest in October 2005. He was detained on October 7 and on October 10 arrest was chosen as a measure of restraint.