Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր` հուլիսի 10-ին, վճիռ է կայացրել «Գրիգորյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով եւ բավարարել է փաստաբան Վահե Գրիգորյանի հայցը:
ՄԻԵԴ-ը` դատավոր Խոսեպ Կասադեւալլի նախագահությամբ եւ վեց այլ դատավորների մասնակցությամբ, որոշել է, որ Վահե Գրիգորյանին 2006թ. կալանքի վերցնելիս խախտվել են Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 5.1 (ազատության իրավունք) եւ 6.1 (Արդար դատաքննության իրավունք) հոդվածները: Ըստ վճռի Հայաստանի կառավարությունը պետք է 2500 եվրո բարոյական փոխհատուցում վճարի Վահե Գրիգորյանին: Ի դեպ, դատավորներից մեկն էլ Հայաստանը ներկայացնող դատավոր Ալվինա Գյուլումյանն է եղել:
Նշենք նաեւ, որ հայցվոր Վ. Գրիգորյանը գանգատվել է, որ 2005թ. հոկտեմբերին իրեն ապօրինաբար զրկել են ազատությունից: Փաստաբանին 2005-ի հոկտեմբերի 7-ին ձերբակալել էին խարդախության եւ փաստաթղթերի կեղծման մեղադրանքով, իսկ հոկտեմբերի 10-ին նրա նկատմամբ կալանքն ընտրվել էր որպես խափանման միջոց:

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 10 июля вынес вердикт по делу «Григорян против Армении» и удовлетворил иск юриста Ваге Григоряна.
ЕСПЧ под председательством судьи Хосепа Касадевалла и при участии шести судей решил, что при аресте Ваге Григоряна были нарушены статьи 5,1 (право на свободу) и 6,1 (право на справедливое судебное следствие) Европейской конвенции. Вердикт гласит, что правительство Армении должно выплатить Ваге Григоряну компенсацию за моральный ущерб в размере €2500. Примечательно, что одним из судей была Альвина Гюлумян, представляющая Армению.
Отметим также, что Ваге Григорян жаловался на незаконное лишение свободы в октябре 2005 г. Юриста задержали 7 октября, а уже 10 избрали меру пресечения в виде ареста.