«Ոսկե ծիրան» 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի անդամներն այսօր` հուլիսի 15-ին, մամլո ասուլիսով ամփոփեցին փառատոնը եւ մրցութային ծրագրի արդյունքները:
Այսպիսով «Լավագույն խաղարկային ֆիլմ» անվանակարգում «Ոսկե ծիրան»-ի է արժանացել ռեժիսոր  Սերգեյ Լոզնիցայի (Ռուսաստան, Լատվիա, Նիդեռլանդներ, Բելառուս) «Մշուշում» ֆիլմը, «Արծաթե ծիրան»-ի` ռեժիսորներ Անկա  եւ Վիլհելմ Սասնալների (Լեհաստան) «Հեռվից սիրուն է երևում» ֆիլմը, ժյուրիի հատուկ մրցանակին է արժանավցել չիլիացի ռեժիսոր Խոսե Լուիս Տորրես Լեյվայի «Ամառ» ֆիլմը:
«Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում «Ոսկե ծիրան»-ի է արժանացել ռեժիսորներ Էմադ Բուրնաթ ու Գի Դավիդի (Պաղեստին) «Հինգ կոտրված տեսախցիկ» նկարը,  «Արծաթե ծիրան» հատուկ մրցանակի` ռեժիսոր Ալեքսեյ Վախրուշև (Ռուսաստան) «Տունդրայի գիրքը. պատմվածք Վուկվուկայի` փոքրիկ քարի մասին» ֆիլմը,  Ժյուրիի հատուկ մրցանակին` ռեժիսոր Սալոմե Ջաշի (Վրաստան, Գերմանիա) «Բախմարո» ֆլմը:
«Լավագույն հայկական խաղարկային ֆիլմ» անվանակարում «Ոսկե ծիրան»-ը շնորհվել է ռեժիսոր Նատալյա Բելյաուսկենեին (Հայաստան)` «Եթե բոլորը» ֆիլմի համար, «Արծաթե ծիրան» հատուկ մրցանակը` ռեժիսոր Վալերի Մասադյանին (Ֆրանսիա)` «Նանա»,  ֆիլմի համար:  «Լավագույն հայկական վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում մրացամնակի է արժանացել ռեժիսորներ Կասիանա Տեր-Հարությունյան, Սեզար Կանանյան եւ Գարի Կանանյանի (Բրազիլիա) «Հայկական ռապսոդիա» ֆիլմը:
Կարճամետրաժ ֆիլմերի «Կորիզ» մրցույթում «Ոսկե ծիրան»-ը շնորհվել է ռեժիսոր Էդուարդու Մուրուտոյին (Բրազիլիա)` «Երբ մեռնենք գիշերը» ֆիլմի համար: Ժյուրիի հատուկ  մրցանակին է արժանացել ռեժիսոր  Միխայիլ Մեստեցկի (Ռուսաստան) «Պատահական միջադեպի աննշան մանրամասները» ֆիլմը:
FIPRESCI-ի մրցանակը շնորհվել է ռեժիսոր Սանո Սինձյուի Գարնան առաջին անձրևները» ֆիլմին:  Էկումենիկ ժյուրիի մրցանակին է արժանացել ռեժիսոր Նատալյա Բելյաուսկենեին (Հայաստան)` «Եթե բոլորը» ֆիլմը, Էկումենիկ ժյուրիի հատուկ դիպլոմի` թուրք ռեժիսոր  Օզջան Ալփերի «Ապագան ձգվում է հավերժ» ֆիլմը:
Հայաստանի Ազգային կինոակադեմիայի մրցանակը շնորհվել  է ռեժիսոր Սյուզան Խարտալյանի (Շվեդիա) «Տատիկին դաջվածքները» ֆիլմին:
Նշենք, որ  «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկել էր հուլիսի 8-ին: Փառատոնի ընթացքում ընդհանուր առմամբ ցուցադրվել է 170 լիամետրաժ, կարճամետրաժ խաղարկային և վավերագրական ֆիլմեր, որից 65-ը` մրցութային ծրագրում` խաղարկային, վավերագրական, «Կորիզ» (կարճամետրաժ ֆիլմեր) և «Հայկական համայնապատկեր» բաժիններում:

Главным призером Девятого международного кинофестиваля «Золотой абрикос» стал российский режиссер Сергей Лозница с фильмом «В тумане».
Признанная лучшей в этом году на «Золотом абрикосе» картина также удостоилась премии жюри Международной ассоциации кинокритиков Каннского кинофестиваля (FIPRESCI). «Серебряный абрикос» в номинации «Игровое кино» получила польская картина «Издалека кажется красивым» режиссеров Анки и Вильгельма Саснал. Специальная премия жюри досталась чилийцу  Хосе Луису Торресу Лейве с картиной «Лето».
«Золотой абрикос» в номинации «Документальное кино» достался картине палестинских режиссеров Эмада Бурната и Ги Давиди «Пять сломанных камер». «Серебряный абрикос» в номинации «Документальное кино» получил фильм «Книга тундры. Повесть о Вукувукае-маленьком камне» россиянина Алексея Вахрушева. Специальную премию жюри в той же номинации получила грузино-немецкая лента «Бахмаро» режиссера Саломе Джаши.
Победителем в конкурсной программе «Армянская панорама» и за лучший игровой фильм стала лента «Если все...» Натальи Беляускене. Фильм также удостоился приза экуменического жюри. «Серебряный абрикос» достался картине «Нана» французского режиссера армянского происхождения Валери Масадян.
Картина «Армянская рапсодия» бразильских режиссеров армянского происхождения Касианы Тер-Арутюнян, Сезара и Гари Кананянов была признана лучшей в номинации «Армянская панорама». Лента также удостоилась премии Британского Совета.
В программе короткометражных фильмов «Косточка» лучшей признана картина «Когда мы умрем ночью» бразильца Эдуарду Муруто. Специальная премия жюри в этой номинации досталась картине «Незначительные детали случайного происшествия» россиянина Михаила Местецкого. Специальный диплом экуменического жюри получил фильм «Будущее длится вечно» турецкого режиссера армянского происхождения Озджана Алпера. Казахский режиссер Ерлан Нурмухамбетов с картиной «Первые весенние дожди» удостоился награды жюри Международной ассоциации кинокритиков Каннского кинофестиваля (FIPRESCI).
Премию Национальной киноакадемии Армении получила скандальная картина «Татуировки моей бабушки» о сексуальном рабстве во время Геноцида армян шведского кинодокументалиста армянского происхождения Сюзан Харталян.
Картина сербского режиссера Горана Радовановича «С Фиделем, что бы ни случилось» удостоилась премии Союза кинопроизводителей Армении. Премия имени «Гранта Матевосяна» досталась короткометражному фильму «Плохой отец» Тиграна Аведикяна.
Девятый международный кинофестиваль «Золотой абрикос» прошел в армянской столице с 8 по 15 июля.
Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» был основан в Ереване в 2004 г. Фондом развития кино «Золотой абрикос», Армянской ассоциацией киноведов и киножурналистов при содействии Министерства культуры Армении, МИД, благотворительного Фонда развития культуры. «Золотой абрикос» - одно из самых значимых культурных событий в регионе.