Հայաստանում 2011 թվականի տվյալներով 100 մարդուն բջջային կապի 122 բաժանորդ է համընկնում: Այդ մասին ասվում է  «Տեղեկատվությունը եւ հաղորդակցումը հանուն 2012-ի զարգացման. բջջային կապի առավելագույն  օգտագործում» զեկույցում, որը հրապարակել է Համաշխարհային բանկը:
Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանի բնակչության 99%-ն օգտվում է բջջային կապից: Միայն 7.4%-ն է օգտվում բջջային համացանցից: Հայաստանցի բաժանորդը բջջային կապով խոսում է ամսական միջինը 344 րոպե:
Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ աշխարհում բջջային կապից օգտվողների թիվը գերազանցել է 6 միլիարդը, որոնցից 5 միլիարդը զարգացած երկրներում են:
Զեկույցում նշվում է, որ օգտագործողների կողմից 2011 թվականին ավելի քան 30 միլիարդ բջջային հավելվածներ են  ներբեռնվել:
Փորձագետնեը նաեւ ընդգծում են կառավարության դերը բջջային հավելվածներ մշակելիս, ինչպես նաեւ դրանց առաջացմանը նպաստող ինովացիոն լաբորատորիաներ ստեղծելիս:
Օրինակ, «infoDev»-ը Ֆինլանդիայի կառավարության եւ  «Nokia» ընկերության հետ համատեղ ստեղծել է տարածաշրջանային 5 ինովացիոն լաբորատորիաներ  (mLabs) Հայաստանում, Քենիայում, Պակիստանում, Հարավային Աֆրիկայում եւ Վիետնամում»,- նշվում է զեկույցում:

Armenia had 122 mobile subscribers per 100 people as of 2011, a new report issued by World Bank says.
According to Information and Communications for Development 2012: Maximizing Mobile, mobile network covers 99% of Armenia’s population. The experts say only 7.4% of Armenians are using mobile Internet. Armenian mobile users speak for 344 minutes per month on average.
The report indicates that the number of mobile subscriptions in use worldwide has grown up to over 6 billion, of which nearly 5 billion in developing countries. More than 30 billion mobile applications were downloaded in 2011.
The report emphasizes the role of governments in enabling mobile application development. It also highlights how mobile innovation labs – shared spaces for training developers and incubating start-ups – can help bring new apps to market.
“For instance, infoDev, in collaboration with the Government of Finland and Nokia, has established five regional mobile innovation labs (mLabs) in Armenia, Kenya, Pakistan, South Africa, and Vietnam. infoDev is also using mobile social networking to bring grassroots entrepreneurs together with other stakeholders in mobile hubs (mHubs),” it reads.