Հայաստանում 2011 թվականի տվյալներով 100 մարդուն բջջային կապի 122 բաժանորդ է համընկնում: Այդ մասին ասվում է  «Տեղեկատվությունը եւ հաղորդակցումը հանուն 2012-ի զարգացման. բջջային կապի առավելագույն  օգտագործում» զեկույցում, որը հրապարակել է Համաշխարհային բանկը:
Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանի բնակչության 99%-ն օգտվում է բջջային կապից: Միայն 7.4%-ն է օգտվում բջջային համացանցից: Հայաստանցի բաժանորդը բջջային կապով խոսում է ամսական միջինը 344 րոպե:
Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ աշխարհում բջջային կապից օգտվողների թիվը գերազանցել է 6 միլիարդը, որոնցից 5 միլիարդը զարգացած երկրներում են:
Զեկույցում նշվում է, որ օգտագործողների կողմից 2011 թվականին ավելի քան 30 միլիարդ բջջային հավելվածներ են  ներբեռնվել:
Փորձագետնեը նաեւ ընդգծում են կառավարության դերը բջջային հավելվածներ մշակելիս, ինչպես նաեւ դրանց առաջացմանը նպաստող ինովացիոն լաբորատորիաներ ստեղծելիս:
Օրինակ, «infoDev»-ը Ֆինլանդիայի կառավարության եւ  «Nokia» ընկերության հետ համատեղ ստեղծել է տարածաշրջանային 5 ինովացիոն լաբորատորիաներ  (mLabs) Հայաստանում, Քենիայում, Պակիստանում, Հարավային Աֆրիկայում եւ Վիետնամում»,- նշվում է զեկույցում:

В Армении, по данным на 2011 год, на 100 человек приходится 122 абонента мобильной связи. Об этом говорится в докладе «Информация и коммуникация во имя развития 2012: Максимальное использование мобильной связи», опубликованном Всемирным банком.
В докладе отмечается, что 99% населения Армении имеет доступ к мобильной сети.  Только 7.4% населения Армении, по данным экспертов ВБ, пользуются мобильным Интернетом. В среднем армянский абонент говорит по мобильной связи 344 минуты в месяц.
В целом, согласно докладу, число пользователей мобильной связью во всем мире превысило 6 миллиардов, из них около 5 миллиардов приходится на развивающиеся страны.
В докладе утверждается, что более 30 млрд. мобильных приложений были загружены пользователями в 2011 году.
Эксперты также подчеркивают роль правительств в обеспечении разработки мобильных приложений, а также создание инновационных лабораторий, которые способствуют появлению новых приложений.
«Например, «infoDev» совместно с правительством Финляндии и компанией «Nokia» создали пять региональных мобильных инновационный лабораторий (mLabs) в Армении, Кении, Пакистане, Южной Африке и Вьетнаме»,- отмечается в докладе.