Առաջիկա մի քանի շաբաթներին Մեծ Բրիտանիան «վեցնյակի» երկրների շրջանակում նախատեսում է քննարկել Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ ենթադրող բանաձեւի մեջ տեղ գտնելիք դրույթները: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի մշտական ներկայացուցիչ Մարկ Լայըլ Գրանտը:
«Սկզբում քննարկում կլինի „վեցնյակի“ շրջանակներում, նախքան մենք ինչ-որ բան կառաջրկենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում՝ Նյու Յորքում: Սակայն կարծում եմ, հնարավոր է, որ փետրվարի վերջին, ինչպես ես ենթադրում եմ, պատժամիջոցներ կլինեն»,- հայտարարել է Գրանտը:
Միաժամանակ, նա ընդգծել է. «Մենք բաց ենք թողնում դուռը հետագա երկխոսության համար: Այն մեծահոգի առաջարկները, որոնք „վեցնյակն“ արել է Իրանին` նրա միջուկային ծրագրի հետ կապված, մնում են սեղանին: Իրանի համար դեռ ուշ չէ համագործակցություն սկսել ՄԱԳԱՏԷ-ի եւ ընդհանրապես՝ միջազգային հանրության հետ եւ խուսափել պատժամիջոցներից»:

В течение следующих нескольких недель Великобритания в рамках стран «шестерки» планирует обсудить элементы, которые могут быть включены в резолюцию о новых санкциях против Ирана. Об этом заявил постоянный представитель Великобритании при ООН Марк Лайалл Грант.
«Сначала будет обсуждение в рамках „шестерки“, прежде чем мы внесем что-нибудь (в Совет безопасности ООН) в Нью-Йорке. Но, думаю, вероятно, к концу февраля, как я определенно полагаю, будут санкции»,- заявил Лайалл Грант РИА «Новости».
В то же время, как он отметил, «мы оставим открытой дверь для дальнейшего диалога». «То весьма великодушное предложение, которое сделала „шестерка“ Ирану по его ядерному досье, останется на столе. Ирану еще не поздно… начать сотрудничать с МАГАТЭ и с международным сообществом в целом, и избежать в этом случае санкций», — подчеркнул британский дипломат.