ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի լատվիական նախագահության հրավերով Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Աշոտ Հովակիմյանը ելույթով հանդես է եկել ԱՀՖ լիագումար նիստում:
ԱԳ փոխնախարարը ներկայացրել է ՀՀ մոտեցումները ԵԱՀԿ տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ, անդրադարձել նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջեւ ընթացող համագործակցությանը եւ այդ շրջանակներում ՀՀ զինված ուժերում ժողովրդավարական կառավարման ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերին:
Փոխնախարար Հովակիմյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ մոտեցումները ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման մասին: Մասնավորապես, ընդգծվել է այն հանգամանքը, որ այդ մոտեցումները համահունչ են Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների Լ’Աքվիլայի, Մուսկոկայի, Դովիլի եւ Լոս-Կաբոսի հայտարարություններին:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի, ինչպես նաեւ Արցախի ու Ադրբեջանի միջեւ շփման գծի ողջ երկայնքով կազմակերպած սադրանքների ինտենսիվության աճին` կարեւորվել է դիպուկահարների հետքաշումը, ինչպես նաեւ հրադադարի խախտումները հետաքննող մեխանիզմի ստեղծումը:
Ելույթներով հանդես են եկել նաեւ ԵՄ, ՌԴ, ԱՄՆ եւ ԵԱՀԿ-ում նախագահող Իռլանդիայի պատվիրակությունները:
ԵՄ ներկայացուցիչն աջակցություն է հայտնել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, վերահաստատեց շփման գծում հնարավոր միջադեպերի ուսումնասիրման նպատակով մեխանիզմների իրագործման կարեւորությունը, որը համաձայնեցվել է 2012թ. հունվարին Սոչիի գագաթաժողովի շրջանակներում ՀՀ եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ, ինչպես նաեւ ողջունել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը:
ԱՄՆ, ՌԴ եւ Իռլանդիայի պատվիրակությունները վերահաստատել են ԼՂ հիմնախնդրի` բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորման վերաբերյալ իրենց ավանդական դիրքորոշումը:

Заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян выступил на пленарном заседании Форума сотрудничества по безопасности ОБСЕ.
Как сообщили корреспонденту Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД, замминистра представил подходы Армении по вопросам региональной безопасности, коснулся сотрудничества ереванского офиса ОБСЕ и Министерства обороны, и в этом контексте программ, направленных на укрепление демократического управления в ВС.
Ашот Овакимян подробно представил подходы Армении к урегулированию нагорно-карабахского конфликта. В частности, он подчеркнул то обстоятельство, что эти подходы созвучны заявлениям глав стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, сделанным в Аквиле, Мускоке, Довиле и Лос-Кабосе.
Касаясь роста провокационных действий, предпринятых Азербайджаном на линии соприкосновения с Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой, он подчеркнул важность отвода снайперов и создания механизмов расследования нарушений режима перемирия.
На заседании также выступили делегации ЕС, РФ, США и председательствующей в ОБСЕ Ирландии.
Представитель ЕС выразил содействие усилиям МГ ОБСЕ, направленным на мирное решение нагорно-карабахского конфликта, подтвердил важность создания механизма расследования инцидентов  на линии соприкосновения, согласованного президентами Армении и Азербайджана на встрече в Сочи в январе текущего года, а также приветствовал деятельность ереванского офиса ОБСЕ.
Делегации США, РФ и Ирландии подтвердили свою позицию касательно урегулирования нагорно-карабахского конфликта исключительно мирным путем.