Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին:
Շնորհավորանքում, մասնավորապես, նշվում է.
«Մեծապես կարեւոր է, որ ավելի քան 20 տարվա պատմություն ունեցող նորանկախ Արցախը մեկ անգամ եւս ցույց տվեց միջազգային հանրությանը, որ հանդիսանում է կայացած ժողովրդավարական պետություն, ինչի ապացույցը հանդիսացան նախօրեին կայացած համաժողովրդական ընտրությունները:
Կրկին շնորհավորելով ընտրություններում հաղթելու կապակցությամբ` Ձեզ  մաղթում եմ քաջառողջություն եւ նորանոր հաջողություններ հայրենանվեր աշխատանքում, իսկ համայն արցախահայությանը` բարեկեցություն եւ խաղաղ երկինք»:
Նշենք, որ ԼՂՀ նախագահական ընտրությունների արդյունքները դեռ չեն ամփոփվել: Ըստ նախնական արդյունքների, մեծ առավելությամբ հաղթել է պետության գործող նախագահ Բակո Սահակյանը: Նախնական տվյալներով` նա հավաքել է 47 հազ. 85 ձայն կամ ձայների  66,7%-ը: ԼՂՀ Ազգային ժողովի անկուսակցական պատգամավոր Վիտալի Միխայիլի  Բալասանյանը ստացել է 22 հազար 966 ձայն կամ  32,5 տոկոսը: Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի Արցախի մասնաճյուղի գիտաուսումնական գծով պրոռեկտոր Արկադի Իվանի Սողոմոնյանը ստացել է 594 ձայն կամ ձայների 0,8 տոկոսը:

Секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян направил поздравительное послание президенту Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяну.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Совбеза Армении, в послании отмечается: «Очень важно, что независимый Арцах, насчитывающий более чем 20-летнюю историю, еще раз продемонстрировал международному сообществу, что является состоявшимся демократическим государством, доказательством чему стали состоявшиеся накануне общенародные выборы.
Вновь поздравляя с победой на выборах, желаю Вам крепкого здоровья и новых успехов в патриотической работе, а всему арцахскому армянству – процветания и мирного неба над головой».
Ранее Новости Армении - NEWS.am сообщало, что на состоявшихся 19 июля президентских выборах в Нагорно-Карабахской Республике победил действующий глава государства Бако Саакян. По предварительным данным, Бако Саакян набрал 47 тыс. 85 голосов или 66,7%.