Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2012 թ. առաջին կիսամյակի տվյալներով 7.8 % է (համեմատած նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի հետ), տեղեկացնում է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը: Հունիսին տնտեսական ակտիվությունը նախորդ տարվա հունիսի նկատմամբ աճել է 9.3%-ով, իսկ այս տարվա մայիսի նկատմամբ` 10.8%-ով:
Նշենք, որ այս տարվա հունվար-մայիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 7.4% էր: Ընդհանուր առմամբ` այս տարի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը ամսեամիս բարձրանում է` տարին սկսել էինք 4.4% աճով:
Առաջին կիսամյակի տվյալներով` ամենամեծ աճ արձանագրվել է արդյունաբերությունում` 13%: Արագացել է նաեւ գյուղատնտեսության աճի տեմպը` 8.1%: Ծառայությունների ծավալն աճել է 12%-ով, սակայն շինարարության ոլորտում արձանագրվել է 6.7% անկում: Առեւտրի շրջանառության աճը 2.4% է:
Միջին ամսական աշխատավարձը հունիսին 126 հազ. դրամ է` նախորդ տարվա հունիսի նկատմամբ աճելով 8.6%-ով: Այսինքն` աշխատավարձի աճի տեմպը զգալիորեն գերազանցում է գների աճին (12ամսյա գնաճը 0.7 % է):

Показатель экономической активности в Армении по итогам первого полугодия 2012 года вырос на 7,8% в сравнении с первым полугодием 2011 года. Об этом сообщает Национальная статслужба республики. В июне экономическая активность в сравнении с прошлым июнем выросла на 9,3%, с маем – на 10,8%.
Отметим, что в январе -  мае этого года показатель экономической активности составил 7,4%. В целом, в этом году он растет каждый месяц: год был начат с ростом в 4,4%.
Самый большой рост был зарегистрирован в промышленности – 13%. В сельском хозяйстве рост составил 8,1%. Сфера услуг выросла на 12%, однако в строительстве был зарегистрирован спад на 6,7%. Рост оборота торговли составил 2,4%.
Среднемесячная зарплата составила 126 тысяч драмов, увеличившись за 12 месяцев на 8,6%. Учитывая, что 12-месячная инфляция составила 0,7%, можно отметить, что рост зарплаты существенно опережает рост цен.