Թուրքական դատարանի հերթական զավեշտալի որոշումը զարմացրել է նաեւ թուրքական մամուլին:
Թուրքական Haberturk-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի կենդանիների իրավունքների պաշտպանության միության նախագահ Աննա Եւա Աքսոյը դեռեւս 2009-ին դիմել էր դատարան՝ հայտնելով, որ միության նախկին փոխնախագահ Մեհմեդ Ալի Օզարըքչան իրեն տարիներ ի վեր սպառնում է:
Աննա Եւա Աքսոյը նշել է, որ Ալի Օզարըքչան իրեն 8 տարի անընդմեջ սպառնում եւ վիրավորում է՝ օգտագործելով «Իմ երկիրը քեզ համար նեղ է», «Դու Երեւան գնա»,  «Քո վերջը կախաղանն է», «հայ գործակալ» եւ այլն:
Դատախազությունը Ալի Օզարըքչայի դեմ գործ էր հարուցել՝ վիրավորանքի եւ սպառնալիք համար, սակայն դատարանը հուլիսի 5-ին տեղի ունեցած դատական լսման ժամանակ որոշում է կայացրել, թե Ալի Օզարըքչայի արտահայտությունները տեղավորվում են խոսքի եւ մտքի ազատության սահմանման մեջ:

ANKARA. – Another funny verdict cast by the Turkish court surprised even the local media.
Head of the Union for the Protection of Animal Rights in Turkey Anna Eva Aksoy [of Armenian descent] back in 2009 turned to the court complaining that the former head of the Union Mehmet Ali Ozarikci had voiced threats against her for many years, Turkish Haberturk reports.
She stated that Ozarikci has been threatening and insulting her for 8 years claiming that ‘his country [Turkey] is too narrow for Anna,’ or calls Anna ‘to go to Yerevan,’ considers her ‘an Armenia spy.’
The Prosecution instigated a case against Ozarikci for insult and threat, however, the court cast a verdict saying his statements are within the freedom of speech.