Թուրքական դատարանի հերթական զավեշտալի որոշումը զարմացրել է նաեւ թուրքական մամուլին:
Թուրքական Haberturk-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի կենդանիների իրավունքների պաշտպանության միության նախագահ Աննա Եւա Աքսոյը դեռեւս 2009-ին դիմել էր դատարան՝ հայտնելով, որ միության նախկին փոխնախագահ Մեհմեդ Ալի Օզարըքչան իրեն տարիներ ի վեր սպառնում է:
Աննա Եւա Աքսոյը նշել է, որ Ալի Օզարըքչան իրեն 8 տարի անընդմեջ սպառնում եւ վիրավորում է՝ օգտագործելով «Իմ երկիրը քեզ համար նեղ է», «Դու Երեւան գնա»,  «Քո վերջը կախաղանն է», «հայ գործակալ» եւ այլն:
Դատախազությունը Ալի Օզարըքչայի դեմ գործ էր հարուցել՝ վիրավորանքի եւ սպառնալիք համար, սակայն դատարանը հուլիսի 5-ին տեղի ունեցած դատական լսման ժամանակ որոշում է կայացրել, թե Ալի Օզարըքչայի արտահայտությունները տեղավորվում են խոսքի եւ մտքի ազատության սահմանման մեջ:

Очередное забавное решение турецкого суда удивило даже местную прессу.
Как передает турецкий «Haberturk», председатель Союза по защите прав животных Турции Анна Ева Аксой еще в 2009 году обратилась в суд с жалобой, что бывший заместитель председателя союза Мехмед Али Озарыкча на протяжении лет угрожает ей.
Анна Ева Аксой отметила, что Али Озарыкча на протяжении 8 лет угрожает и оскорбляет ее, используя выражения: «Моя страна тесна для тебя», «Уезжай в Ереван», «Твой конец – виселица», «Армянский агент» и так далее.
Прокуратура возбудила дело против Али Озарыкча за оскорбление и угрозы, однако суд в ходе судебного слушания принял решение о том, что высказывания Али Озарыкча не выходят за пределы определения свободы слова и мысли.