Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել, որով տպագիր մամուլում եւ համացանցում արգելվում է ալկոհոլի գովազդը, հուլիսի 21-ին հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Ալկոհոլային խմիչքների, այդ թվում` գարեջրի օգտագործման ծավալների նվազման համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով դաշնային օրենքով նախատեսվում է սահմանափակումներ մտցնել պարբերաբար տպագրվող հրատարակություններում եւ համացանցի տեղեկատվա-հեռահաղորդակցման բնագավառում ալկոհոլային արտադրանքի գովազդի տեղակայման համար», – ասվում է մամուլի ծառայության տարածած տեղեկանք-հիմնավորման մեջ:
Փաստաթուղթը համացանցում ալկոհոլի գովազդի արգելքը սահմանում է դրա պաշտոնական հրապարակման պահից սկսած, իսկ տպագիր մամուլի համար այն կսկսի գործել 2013թ. հունվարի 1-ից: Կես տարվա անցումային ժամկետը գովազդատուների հետ պայմանագիր կնքած տպագիր լրատվամիջոցներին հնարավորություն կտա կատարել պարտավորությունները:
Գործող օրենսդրությանը համապատասխան`5 եւ ավելի տոկոս էթիլային սպիրտի պարունակությամբ ալկոհոլի գովազդն արդեն արգելված է թերթերի առաջին եւ վերջին էջերին, ամսագրերի շապիկներին, հեռուստատեսությամբ, ռադիոյով, գովազդային ցուցանակներին եւ տրանսպորտային միջոցների վրա:
Հուլիսի 23-ից 5 եւ ավելի տոկոս թնդությամբ ալկոհոլի գովազդը կթույլատրվի միայն ալկոհոլի մանրածախ վաճառք իրականացնող առեւտրային կետերում, գրում է gazeta.ru-ն:

Президент России Владимир Путин подписал закон, запрещающий рекламу алкоголя в печатных СМИ и интернете, сообщила 21 июля пресс-служба Кремля.
«В целях создания условий, направленных на снижение потребления алкогольной продукции, в том числе пива, федеральным законом предусматривается ограничение на размещение рекламы алкогольной продукции в периодических печатных изданиях и в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», – говорится в пояснительной справке пресс-службы.
Документ вводит запрет на рекламу всего алкоголя в интернете с момента его официального опубликования, реклама алкоголя в печатных СМИ будет запрещена с 1 января 2013 г. Введение полугодового переходного периода позволит печатным СМИ, уже заключившим договор с рекламодателем – производителем алкогольной продукции, выполнить его условия.
В соответствии с действующим законодательством, реклама алкоголя с содержанием этилового спирта 5 и более процентов уже запрещена на первой и последней страницах СМИ, обложках журналов, телевидении, радио, на рекламных конструкциях и всех видах транспорта.
С 23 июля реклама алкоголя крепостью 5 и более процентов будет разрешена только в стационарных торговых точках, осуществляющих розничные продажи алкогольной продукции, передает Газета.Ru.