Եգիպտոսի դատարանը հեռակա կարգով 1,5 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Ժողովրդական ժողովի (խորհրդարանի ստորին պալատ) պատգամավոր Ալի Վանիսին` հասարակական վայրում անպարկեշտ վարքի համար, հաղորդում է «Մասրավի» ինտերնետ-պորտալը:
Ամառվա սկզբին Եգիպտոսի ճանապարհային ոստիկանությունը Վանիսին հայտնաբերել է Կահիրե-Ալեքսանդրիա մայրուղու վրա կայանված մեքենայում` թեթեւաբարո աղջկա ընկերակցությամբ, ով հագին նիկաբ է ունեցել (մահմեդական կանացի զգեստ, որն ամբողջությամբ ծածկում է դեմքն ու մարմինը):
Ոստիկանների փոխանցմամբ, սալաֆիների «Նուր» կուսակցության անդամ, պատգամավորին եւ նրա հետ գտնվող աղջկան բռնացրել են «այլասերված գործողություններ կատարելու պահին», հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Աղջկան ձերբակալել են: Վանիսը ձերբակալության պահին դիմադրություն է ցույց տվել ոստիկանությանը, այնուհետեւ հայտարարել է իր պատգամավորական անձեռնմխելիության մասին եւ լքել դեպքի վայրը:
Դատախազությունը պատգամավորի դեմ քրգործ է հարուցել եւ պահանջել զրկել նրան անձեռնմխելիությունից, սակայն քննության ամենաթեժ պահին զինվորական իշխանությունները ցրել են Ժողովրդական ժողովը եւ Վանիսն անհետացել է ու մինչ օրս թաքնվում է արդարադատությունից:
Դատարանը որոշել է հազար եգիպտական ֆունտի (շուրջ 200 դոլար) գրավ նշանակել` Վանիսի նկատմամբ հետապնդումը դադարեցնելու համար:
Պատգամավորի հետ գտնվող աղջիկը դատապարտվել է կես տարվա ազատազրկման, նա կարող է ազատ արձակվել 500 եգիպտական ֆունտ (մոտ 85 դոլար) վճարելու դեպքում:
Սա առաջին սկանդալային դեպքը չէ, երբ ուշադրության կենտրոնում են հայտնվում պահպանողական իսլամիզմի կողմնակից սալաֆիները, ովքեր հանդես են գալիս իսլամի մաքրության օգտին:

Египетский суд заочно приговорил депутата Народного собрания (нижней палаты парламента) страны Али Ваниса к 1,5 годам тюремного заключения за неподобающее поведение в общественном месте, сообщает в субботу новостной интернет-портал «Масрави».
В начале лета египетская дорожная полиция обнаружила Ваниса в припаркованной на обочине автомашине на трассе Каир-Александрия в компании «девушки легкого поведения», одетой в никаб (мусульманская женская одежда, полностью скрывающая лицо и тело). Как сообщили полицейские, депутата от салафитской партии «Нур» и его спутницу застали «в момент совершения неподобающего развратного действия», передает РИА Новости.
Девушку задержали. Ванис при задержании оказал сопротивление полиции, а затем заявил о своем депутатском статусе и покинул место происшествия.
Прокуратура завела в отношении парламентария дело и потребовала снять с него депутатскую неприкосновенность. Однако в самый разгар следствия военные власти распустили Народное собрание, и Ванис исчез и до сих пор скрывается от правосудия.
Суд постановил назначить залог в размере одной тысячи египетских фунтов (около $200) за прекращение преследования в отношении Ваниса.
Спутница депутата, соответственно, получила полгода тюрьмы. Она может выйти на свободу за 500 египетских фунтов (около $85).
Это уже не первый скандал, фигурантами которого в последнее время становятся в Египте представители наиболее консервативных исламистов - салафитов, выступающих за чистоту исламской религии.