ԱՄՆ-ի բողոքարկիչ դատարանը մերժել է Apple ընկերության պատենտային նկրտումները լուսանկարչական սարքերի արտադրող Kodak-ի նկատմամբ: Սնանկության գործընթացում գտնվող ընկերությանը դատարանն անմեղ է ճանաչել:
Այդպիսով, բողոքարկիչ դատարանն ուժի մեջ է թողել ԱՄՆ-ի միջազգային առեւտրի հանձնաժողովի նախկինում կայացրած որոշումը (ITC), հայտնում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Apple-ը Kodak-ի հետ դատավարությունն սկսել էր այն բանից հետո, երբ լուսանկարչական սարքերի ընկերությանն իրավաբանները դիմել էին դատարան` բողոքելով Apple-ի դեմ եւ հայտարարելով, որ վերջինս iPhone-ներում անօրինաբար օգտագործում է իրենց պատենտավորած տեխնոլոգիան: Apple-ը պատասխան հայց էր ներկայացրել` Kodak-ին մեղադրելով իր մի քանի պատենտների խախտման մեջ, որոնք վերաբերում են թվային խցիկներում պատկերների մշակմանը:

Апелляционный суд США отклонил патентные претензии компании Apple к всемирно известному производителю фотооборудования Kodak. Суд признал находящуюся в процессе банкротства компанию невиновной в неправомерном использовании запатентованных «яблочных» технологий.
Таким образом, апелляционный суд оставил в силе ранее вынесенное решение Комиссии по международной торговле США (ITC), сообщает «Комсомольская правда».
Apple начала судиться с Kodak после того, как юристы производителя фотоаппаратов сами обратились в суд с жалобой на Apple, заявиви, что «яблочники» в своих смартфонах iPhone незаконно используют запатентованную ими технологию предварительного просмотра изображений. Apple подала ответный патентный иск, обвинив Kodak в нарушении нескольких своих патентов, касающихся методов обработки изображения в цифровых камерах.