Moody`s Investors Service վարկանշային գործակալությունը նվազեցրել է Գերմանիայի վարկանիշի կանխատեսումը` «կայունից» մինչեւ «բացասական»: Նման որոշման պատճառ են դարձել եվրագոտում պարտքային ճգնաժամի աճող ռիսկերը, որի հետեւանքով ֆինանսական օգնության կարիք կունենան Իսպանիան եւ Իտալիան:
Moody`s-ը հուլիսի 23-ին նվազեցրել էր նաեւ Լյուքսեմբուրգի եւ Նիդեռլանդների վարկանիշները: Այդ բոլոր երկրների վարկանիշները «Aaa» են, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
«Moody`s-ը ներկայումս «բացասական» կանխատեսում է տալիս ` «Aaa» վարկանիշով այն երկրներին, որոնց ֆինանսական համակարգը ստիպված կլինի իր վրա վերցնել ֆինանսական աջակցության բեռը», - ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ:
Ֆինլանդիան, որն ավելի մեկուսացված է եվրագոտու եկրների խնդիրներից, պահպանել է վարկանիշի «կայուն» կանխատեսումը:

Рейтинговое агентство Moody`s Investors Service снизило прогноз рейтинга Германии со «стабильного» до «негативного». Причиной такого решения стали растущие риски в связи с долговым кризисом в еврозоне, в результате которого финансовая помощь может потребоваться Испании и Италии.
Moody`s 23 июля понизило также прогнозы рейтингов Люксембурга и Нидерландов. Рейтинги всех этих трех стран составляют по шкале агентства максимальные «Aaa», сообщает «Интерфакс».
«Moody`s в настоящее время дает «негативный» прогноз для рейтингов стран с рейтингом «Aaa», финансовая система которых может оказаться вынуждена взять на себя основной груз финансовой поддержки», - говорится в сообщении агентства.
В то же время Финляндия, которая более изолирована от проблем южных стран еврозоны, сохранила «стабильный» прогноз рейтинга.