Nabucco West նախագծի կոնսորցիումը պատրաստ է բանակցություններ սկսել Տրանսանատոլիական գազամուղի (TANAP) հետ միավորվելու շուրջ: Այս մասին հայտնել է Nabucco Gas Pipeline International-ի մամուլի քարտուղար Քրիստիան Դոլեզալը:
Նրա խոսքով, այդ հարցով բանակցությունները կսկսվեն մոտակա ամիսներին, հաղորդում է «Նեֆտ Ռոսիին»:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան հունիսի 26-ին  միջկառավարական համաձայնագիր են ստորագրել Տրանսանատոլիական գազամուղի (TANAP) իրագործման վերաբերյալ: TANAP-ում 20 տոկոս մասնաբաժինը պատկանում է թուրքական BOTAS ընկերությանը, իսկ 80 տոկոսը` ադրբեջանական SOCAR-ին:
Գազատարի նախնական թողունակությունը կկազմի տարեկան 16 մլրդ խմ: Մոտ 6 մլրդ խմ-ն կհատկացվի Թուրքիային, մնացածը կմատակարարվի Եվրոպային:
Nabucco West-ը նախատեսում է 1300 կմ երկարությամբ խողովակաշարի շինարարություն` Ադրբեջանից գազը Եվրոպա հասցնելու համար: Ներկայումս նախագծի բաժնետերեր են հանդես գալիս ավստրիական OMV-ն, հունգարական FGSZ-ն, բուլղարական Bulgargaz-ը, ,ռումինական Transgaz-ը, թուրքական Botas-ն ու գերմանական RWE-ն:
Դոլեզալը նշել է, որ գազատարի շինարարությունը կսկսվի, երբ վերջնական ներդրումային որոշում կկայացվի: Շինարարությունը կտեւի մոտ 3-4 տարի, ասել է նա:

Консорциум проекта Nabucco West готов начать переговоры по объединению с Трансанатолийским газопроводом (TANAP). Об этом сообщил пресс-секретарь Nabucco Gas Pipeline International GmbH Кристиан Долезал.
По его словам, переговоры по этому вопросу начнутся в ближайшие месяцы, сообщает «Нефть России».
Напомним, Азербайджан и Турция подписали 26 июня межправительственное соглашение о реализации проекта Трансанатолийского газопровода (TANAP). 20-процентная доля в TANAP принадлежит турецкой BOTAS, SOCAR принадлежат 80%. Первоначальная пропускная способность трубопровода, как ожидается, составит 16 миллиардов кубометров в год. Около шести миллиардов кубических метров будут доставляться в Турцию, а остальное - в Европу.
Nabucco West предусматривает строительство 1300 км трубопровода для транспортировки газа из Азербайджана. В настоящий момент акционерами проекта выступают австрийская OMV, венгерская FGSZ, болгарская Bulgargaz, румынская Transgaz, турецкая Botas и немецкая RWE.
Один из новых потенциальных акционеров в проекте Nabucco West, сказал Долезал, - немецкая Bayerngas. Результаты переговоров с компанией о присоединении к проекту Nabucco консорциум рассчитывает получить уже до конца года.
Долезал отметил, что строительство газопровода начнется, как только будет принято окончательное инвестиционное решение по проекту. Строительство займет около трех-четырех лет, сказал он.