Թերթը գրում է, որ 2013-ի նախագահական ընտրություններից հետո Հայաստանում, ըստ ամենայնի, ձեռնամուխ կլինեն սահմանադրական փոփոխությունների եւ հանրաքվեի անցկացման` նախագահական կառավարումը խորհրդարանականով փոխարինելու համար:
Ընդ որում, սա եզակի դեպքերից է, որ երկրորդ եւ երրորդ նախագահների մոտեցումները համընկնում են: Մոտիվացիաներն են տարբեր: Երկրորդ նախագահը, ըստ իրեն մոտ կանգնած աղբյուրների, 13-ին չի առաջադրվելու, բայց անելու է ամեն ինչ, որպեսզի իր կողմից համակարգվող ուժերն այնքան ձայն բերեն, որ կարողանան լուծել վարչապետի հարցը, ինչը խորհրդարանական ընտրություններին չհաջողվեց: Սահմանադրական փոփոխությունները «նորընտիր» վարչապետին հնարավորություն կտան սահուն ձեւով, գրեթե մեխանիկորեն լուծել 2018-ին երկրի ղեկին լինելու, խորհրդարանական երկրում վարչապետ «նշանակվելու» հարցը:
Այս  է պատճառը, որ Քոչարյանը քաղաքական կենաց-մահու, սակայն խիստ քողարկված պայքարի մեջ է 13-ի համար, իսկ սահմանադրական փոփոխությունների մասին խոսում է ոչ թե ԲՀԿ-ն, այլ` ՀՅԴ-ն: Ընդ որում, այս պրոյեկտում «փայ» ունի նաեւ Ռուսաստանը. վերջինս նույնպես ցանկանում է, որ Հայաստանն անցնի խորհրդարանական կառավարման, ինքը Հայաստանում վարչապետի հարցը լուծի առանց Արեւմուտքի հետ «խորհրդակցելու»:
Սերժ Սարգսյանն էլ իր հաշվարկներն ունի: Նա խաղի բաղկացուցիչ է փորձում դարձնել ԲՀԿ-ին: Կոալիցիա մտնելու բանակցությունների օրերին նա Գագիկ Ծառուկյանին տեղեկացրել է սպասվելիք սահմանադրական փոփոխությունների մասին, ասել, որ Ծառուկյանը կարող է այդ ժամանակ դառնալ փոխվարչապետ: Ասում են, թե Ծառուկյանին ստիպել են մերժել այդ առաջարկը: Չնայած, ըստ լավատեղյակների, հարցը դեռ բաց է, գրում է «Հրապարակը»:

YEREVAN. – Following Armenia’s presidential elections in 2013, they probably will set out to carry out constitutional changes and a referendum to replace presidential governance with parliamentary, Hraparak daily writes.
“And this is one of those unique cases when the second and third [incumbent] presidents’ approach coincide. [But] The motivations are different. The second President [Robert Kocharyan], according to sources close to him, will not run in [20]13, but he will do everything so that the forces he coordinates receive the votes necessary to be able to solve the PM’s matter. The constitutional changes will enable the ‘newly-elect’ PM to smoothly resolve the matter of ‘being appointed’ PM in 2018, [and] in a parliamentary country.
And Russia likewise has a ‘share’ in the project of constitutional changes. It, too, wishes for Armenia to pass to parliamentary governance, [it wishes] to solve the issue of Armenia’s PM without ‘consulting’ with the West.
[And incumbent] President Serzh Sargsyan has his own calculations as well. He attempts to include the [Prosperous Armenia Party] PAP in this game. During the days of the talks over entering the [ruling] coalition, he informed [PAP leader] Gagik Tsarukyan about the expected constitutional changes, he said Tsarukyan could become Deputy PM at that time. They say Tsarukyan was forced to decline from this offer,” Hraparak writes.